29.01.2014 14:24

Megaton Fashion Show: Sehnat kapely bez nároku na honorář je dřina Doporučeno

Již pátým rokem se „holky Megatonky" alias Simona Veinlichová, Lýdia Vyčítalová, Ivana Palánová a Fifi Marešová věnují bohulibé činnosti. Každoročně pořádají Megaton Fashion Show, kde soutěží kapely o nejhezčí design alb, plakátů a merche a zároveň se draží hudební nástroje, které vlastnoručně pomalovali známí čeští umělci. Výtěžek z akce putuje na konto Nadace Terezy Maxové. Finální show s vyhlášením, kde kapely předvedou osobně svůj merch na molu, proběhne tentokrát ve čtvrtek 30. Ledna v pražském Lucerna Music Baru. Dvě z organizátorek Lýdia a Simona povyprávěly, co všechno taková akce obnáší.

Jak a kdy vznikl nápad uspořádat Megaton Fashion Show?
Lýdia: Nápad přišel před 6 lety, myslím, že na Letný na Zámečku. Samozřejmě u piva.

O čem vlastně celá akce je?
Lýdia: Chceme ukázat prstem na vizuální prezentaci kapel. Většina hudebních fanoušků si muziku stahuje z internetu, přitom tady vzniká spousta zajímavých bookletů, které mohou projít světem bez povšinutí. A nám to přijde škoda. Možná si na ulici všímáme plakátů a na koncertech merche. Ale je tu celá scéna grafiků, kteří se snaží podporovat české kapely, často za minimální peníze. Soutěž o nejlepší hudební design je snahou zamávat červeným praporkem „Lidi zastavte se a podívejte se, co u nás na české hudební scéně vzniká". A taky se chceme bavit, proto je součástí naší akce i módní přehlídka merche kapel, kdy na pódiu vystupují jako modelové a modelky samotné kapely, to nikde jinde prostě neuvidíte.

drazba4Výdělek z akce putuje na konto Nadace Terezy Maxové, proč právě sem?
Lýdia: Nadace se mimo jiné zaměřuje na podporu talentovaných dětí, které z různých důvodů mají méně štěstí než ostatní. Jejich práce je transparentní a my věříme, že peníze, které jim věnujeme, doputují tam, kam se každý rok dohodneme. Ve čtvrtek v Lucerně uvidíte kluky z výchovňáku a jejich kapelu, které jsme podpořili v loňském i letošním roce. Každej si zaslouží šanci, a když můžeme, proč nepomoct. I díky Kytarám.cz, díky kterým můžeme dražit jedinečné umělecky ztvárněné hudební nástroje, můžeme každý rok věnovat několik desítek tisíc korun.

První Fashion Show se konala v roce 2009, jak tehdy akce probíhala?
Lýdia: Asi obdobně, jako každý rok, ale dělaly jsme všechno poprvý a nevěděly jsme, jestli vůbec někdo přijde. Nakonec se v Rock Cafe nedalo dýchat, reakce lidí, muzikantů i grafiků byly výborné, proto jsme se rozhodly pokračovat.

Letos se koná pátý ročník, existuje ještě něco, co vás při organizaci překvapí?
Lýdia: Vždycky nás překvapí samotné kapely, jak v dobrém, tak ve zlém.

Můžeš být konkrétnější?
Lýdia: Pozitivně mě překvapily kapely, které k akci přistupují opravdu zodpovědně, přijdou včas a umí si i samy ze sebe udělat legraci. Negativně loni kapela Spreading Dread. Nejen, že na pódiu kluci nechali smradlavou rybu, ukázali na lidi během vyhlašování své pozadí, ale pak přede mnou zbaběle utekli.

drazba1Jak celá organizace vypadá? Kdy začínáte s přípravou nového ročníku a kolik lidí na jeho přípravě spolupracuje?
Lýdia: Základ jsou 4 lidi, což je naše občanské sdružení Megaton Production. Ale pomáhá nám několik desítek lidí, všichni bez nároku na honorář, bez kterých bychom akci obdobného rozsahu nemohly vůbec zvládnout. Každý rok potkáváme nové a nové lidi, kterým se akce líbí, dává jim smysl a chtějí pomoct. A jsou to často velcí profesionálové, jejichž práce rozhodně není levná. Možná i touto cestou bychom jim všem chtěly poděkovat. S přípravou ročníku začínáme tak půl roku před akcí, a organizace probíhá asi obdobně jako všude, organizovaný chaos.

Takže je to samá dřina a žádná zábava?
Simona: Ale to ne, zábavy si při organizaci užijeme taky dost. Třeba při natáčení spotu k akci, kde jsme my organizátorky hrály prostitutky, moderátor klienta, byl tam i pasák, vekslák v podání Petra Vaňka... Výroby videa se ujal Gašper Šnuderl a jeho tým a srandy jsme si při natáčení užili až až.

Každý rok na akci dražíte kytary, které jsou ručně pomalované od různých umělců. Chtěly jste si někdy nějakou nechat?
Simona: Já skoro každý rok a ne jen jednu. Když budu konkrétní, o které autory například šlo, tak určitě Musa, Dan Kurz a letos „miluju" housle od tatérky Petry Hlaváčkové. Takže kdyby mi chtěl někdo udělat radost... (smích)

Podle čeho vybíráte autory?
Simona: Snažíme se, aby to byli lidé, kteří jsou propojení s muzikou i designem, ale pevně na tom netrváme. Toto většinou doplňujeme tatérem s osobitým stylem a případně sochařem či designérem.

Megaton Fashion Show moderuje každý rok někdo jiný. Koho jste zvolily letos?
Simona: Letos je to Honza Kunze, zpěvák kapely Kofe-In. S Honzíkem se známe od 3. ročníku Megaton Fashion Show a líbí se nám jak akční je to člověk, navíc má příjemný hlas, s moderováním má zkušenosti a věříme, že pro dámskou část publika to bude letos i příjemné pokoukání.

Jaké kapely během večera vystoupí?
Simona: Letos vystoupí hned tři a to Skywalker, Monitor a Saved By The Fortune. Jsou to kapely menší, i když Skywalker mají za sebou turné po Kanadě, takže to žádní nováčci nejsou. Ovšem letos se nám podařilo sehnat sponzora na zaplacení pronájmu LMB a tak jsme si mohly dovolit dát vstupné dobrovolné a navíc prostor menším kapelám si zahrát v Lucerně.

musa,kurz,booklet,merchHudební interpreti mohou přihlásit do soutěže o nejlepší design svůj merch, plakáty a obaly alb. Co mohou vyhrát?
Simona: Vyhrát mohou cenu v podobě bombičky. Poslední dva ročníky ji vyráběl náš kamarád Pepa Špetlák, který bohužel v létě zemřel. Dost jsme řešili co dál a v tom přišel s nabídkou grafik Dan Kurz, že nám bombičky vyrobí. Takže letos to není zlatá atomovka ale pěkná oldschool bomba s doutnákem!

Každý rok mimo jiné musíte dostat na pódium kapely v roli modelů, další kapely sehnat, aby zahrály bez nároku na honorář a k tomu najít umělce, kteří vám pomalují kytary do dražby. Jaká část je nejtěžší?
Simona: (smích) To je dobrá otázka... Asi sehnat kapelu která zahraje bez nároku na honorář. Co se týče shánění kapel na molo, je to rok od roku snažší, protože kapely si začínají uvědomovat, že naše akce jim dává prostor předvést svůj merch fanouškům jinak než jen na eshopu. A co si budeme povídat, kromě koncertů je merch dneska v podstatě jediný, na čem si kapely můžou nějakou korunu vydělat. S tím vlastně souvisí i to, že si návštěvníci budou moci merch přímo na místě koupit ve stánku, který tam bude mít merchshop.

Co nejšílenějšího jste s muzikanty na molu dosud zažily?
Simona: Loni jedna kapela chtěla být asi vtipná a vyklopila na podium konzervu s rybičkama. Lidi stáli až v půlce sálu, nikdo nechtěl pod podium protože to byl montrózní smrad. Navíc jsme to museli v rychlosti hledat a uklízet, aby se nám tam nepřizabila Vanda Choco při koncertu Cartonnage. No a kombinace šílenýho a vtipnýho byli Pipes and Pints, kteří na molo přišli pouze s ponožkou....kde jí měli nasazenou můžete hádat :-D Každopádně letos jsou na molu zase, tak nás čeká možná další překvápko (smích).

Megaton Fashion Show je každoročně setkání bandy hudebníků, kteří se během roku takhle pohromadě nemají moc šanci potkat. Jak taková setkání vypadají?
Lýdia: Ponožky na penisech, smradlavá ryba na podiu, sex pod podiem a vystříkaný hasicí přístroj. Detaily si ale asi necháme pro sebe.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.