12.12.2014 7:00

První autorizovaný dokument o Kurtu Cobainovi vyjde příští rok

Příští rok uvede televizní stanice HBO dokument o frontmanovi skupiny Nirvana Kurtu Cobainovi. Nad ostatní dokumenty o jeho osobě či kapele bude vynikat díky spolupráci se zpěvákovou dcerou Frances Bean Cobain. Bude se tedy jednat o první autorizovaný dokument o grungeové legendě devadesátých let.

Kurt Cobain se narodil v roce 1967 ve městečku Aberdeen v americkém státě Waashington. Ve svých dvaceti letech založil kapelu Nirvana, která se stala ikonou grunge, když její druhé album Nevermind, vydané v roce 1991, dosáhlo světového úspěchu. Cobain si však neužíval záři reflektorů a pozornost médií, které se mu, jakožto frontmanovi legendární kapely dostávalo, ale stranil se pozornosti novinářů a celkově byl spíše uzavřený člověk. Postupně sílící deprese podpořené závislostí na heroinu zapříčinili to, že si Kurt Cobain ve svých sedmadvaceti letech vzal život.

Zpěvákova rodina po jeho smrti dlouhou dobu nepovolovala přístup médiím k jeho soukromým věcem a nepodílela se na žádných projektech snažících se dokumentovat Cobainův život a smrt. Důvodem kromě respektování Cobainovy uzavřenosti bylo zřejmě i to, že jeho manželka Courtney Love byla některými fanoušky a médii nařčena ze zavraždění milovaného frontmana.

Producentu Brettu Morganovi se tak po dlouhé době dostalo jedinečné možnosti nahlédnout do osobních rodinných archivů Kurta Cobaina. "V Kurtově archivech jsem nalezl více než 200 hodin nevydané hudby a audionahrávek," vypočítává Morgan. "Širokou škálu uměleckých projektů od olejomaleb po sochy, nespočet hodin dosud neviděných domácích nahrávek a více než čtyři tisíce stran rukopisu. To vše dohromady nám pomohlo vykreslit obraz umělce, který se stranil médiím a publicitě."

Brett Morgan pracoval na vytvoření dokumentu dlouhých osm let. Při loňském rozhovoru uvedl, že film by měl být tvořen kombinací živých záběrů a animovaných sekvencí. Dle běžné praxe však lze očekávat, že výsledná podoba filmu se může od předchozích plánů někdy i výrazně lišit. Dokument však bude zcela jistě obsahovat náhled do mnoha osobních nahrávek, fotografií a jiných děl Kurta Cobaina, stejně jako záběry z jedněch z prvních vystoupení kapely Nirvana.

Dokument ponese název Montage of Heck, který byl převzat z hudební koláže, kterou Cobain vytvořil na přelomu let 1987 a 1988 a která byla teprve nedávno odhalena veřejnosti. Koláž sestává z mnoha krátkých nahrávech rádiových vysílání a ústřižků demonahrávek ranných skladeb Nirvany a Fecal Matter - předchozí kapely Kurta Cobaina. Kromě níže uvedené šestiminutové sekvence, lze na webu bez problému najít i kompletní půlhodinovou verzi nahrávky.

Dokument bude uveden v příštím roce exkluzivně na televizní stanici HBO. Přesné datum jeho uvedení ani to, kdy bude k dispozici na jiných médiích, není zatím známo. Pokud si tedy jako velcí fanoušci Cobaina nechcete nechat dokument ujít, doporučujeme si předplatit kabelovku.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.