18.06.2013 13:00

První česká electroswingová kapela je na scéně

Mydy Rabycad Mydy Rabycad oficiální facebook stránka skupiny

Mladý a progresivní žánr electroswing na sebe již několik let strhává velkou pozornost. Spojení starého a nového se lidem libí, a tak má tento styl obrovský úspěch. Donedávna platilo, že moderní swingování patří hlavně francouzským, německým a rakouským interpretům. To se nyní mění, na scénu přichází pražská sestava Mydy Rabycad.

Na konci 90. let se hlavně v Anglii a Francii začal spojením nu jazzu a housu se swingem vytvářet neotřelý a chytlavý žánr. Splynutím elektronických zvuků se silnou basovou linkou a žesťovými nástroji vznikla dosud neobjevená kombinace, která si za několik let stihla vytvořit slušnou posluchačskou základnu. I u nás se electroswing těší oblibě. Vedle ikonických průkopníků, jakými jsou Caravan Palace nebo legendární Parov Stelar, se nyní objevilo i nové tuzemské želízko v ohni.

Více ze žánru: Reportáž z koncertu Parov Stelar v Praze

Mydy Rabycad je sestava čtyř hudebníků v čele se zpívající frontmankou Žofií Dařbujánovou. Mikuláš Pejcha obstarává saxofon a flétnu, Jan Drábek obhospodařuje baskytaru a kontrabas, elektronické prvky pak jdou na vrub Nèro Scartche. Ten čaruje se samplery a syntetizátorem a sem tam si brnkne na kytaru. Skupina je to skutečně mladá. Svůj první koncert odehráli teprve v říjnu 2012. Stačí se ale podívat na reakce fanoušků a hned je jasné, že úspěch se už dostavuje.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Na rozdíl od čistě DJ projektů, kterých už v Čechách pár máme, si sestava zakládá na klasických nástrojích a živém vystupování. Historie členů je různá, někteří vyrůstali na ska, jiní na folku a rocku, to je znát i na zvuku kapely. Nečekejte tvrdší hudbu jakou dělá třeba Parov Stelar. Mydy Rabycad na to jdou daleko víc instrumentálněji a elektronická složka je jen jakýmsi bonbónkem na vrch. Nutno dodat, že zásadním.

V součansné době má skupina v repertoáru několik vlastních skladeb a pár předělávek. Repertoár se ale pomalu rozšiřuje a proslýchá se, že do konce roku by chtěli vytvořit první studiové album. Vzhledem k tomu, že se nebojí zremixovat i takové kousky jako Belleville od Django Reinhardta (viz video) a výsledek je více než zajímavý, jsou na místě vysoká očekávání. Mydy Rabycad reprezentují první electroswingové střípky u nás, doufejme že jim zapálení pro hudbu vydrží a brzy se dočkáme desky.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.