Ačkoli většině posluchačů byl George Duke znám především jako spoluhráč a zpěvák Franka Zappy, souběžně s tím stihl vést svoji sólovou kariéru i hostovat s mnoha dalšími významnými hudebníky.
Čtěte také: John Scofield vystoupí v pražském Divadle Archa
Svoji první desku vydal již v roce 1966, v té době se potkal také poprvé s francouzským houslistou Jeanem-Lucem Pontym, s nímž záhy začal experimentovat na poli rozvíjející se jazzové fúze.
Právě tato cesta ho přivedla až do kapely Mothers of Invention, kterou vedl odvážný hudební experimentátor Frank Zappa. Jeho humorně pojaté koncerty, které ale zároveň byly po stránce kvalit muzikantských výkonů i kompozic na vysoké úrovni, George natolik zaujaly, že obsadil natrvalo post hlavního klávesisty. Tehdy také měl poprvé možnost projevit se jako pozoruhodný klávesový experimentátor i jako vynikající zpěvák. Jeho hlasový rozsah sahal koneckonců od hlubokých hrdelních výkřiků až po vysoké tóny.
V té době se charakteristickou kombinací jeho nástrojů stalo fender piano a moog, nicméně své výrazové prostředky po celý život všemožně obměňoval. Do Zappovy kapely vnášel prvky funku, jazzu, fusion a soulu, výrazně se tak podílel na celkovém zvuku desek Mothers of Invention i nejlepších sólových zappových děl jako například Grand Wazoo či Over-Nite Sensation.
V druhé polovině sedmdesátých let byl opět na volné noze a natočil jedny ze svých nejlepších desek jako Reach for It či Brazilian Love Affair. Zároveň rozjel turné s bubeníkem Billym Cobhamem. Během něj se na postu hlavního kytaristy objevil tehdy velmi mladý John Scofield.
Následujících třicet let až do současnosti se naplno věnoval sólové kariéře, zvládl vydat více jak třicet alb. Také spolupracoval například s trumpetistou Milesem Davisem (na desce Tutu), Michaelem Jacksonem (album Off the Wall), Johnem Scofieldem či brazilskou zpěvačkou Florou Purim. Mnohé jeho písně se dostaly i do popových hitparád, známá je jeho skladba Sweet Baby, kterou napsal na desku a zahrál na turné s baskytaristou Stanleym Clarkem The Duke/Clarke Project.
V roce 2009 vystoupil poprvé a naposled i v Praze v rámci Agharta Jazz Festivalu, kde představil svoji sólovou tvorbu. Tento koncert byl natáčen a záznam z něj vyšel na DVD, a je tak i veden v oficiální diskografii George Dukea. Ke své zappovské minulosti se ovšem hlásil hrdě po celý život, ještě v roce 2012 vystoupil pod názvem Brothers of Invention na německém festivale Zappanale, kde spolu s Jeanem-Lucem Pontym připomněli své působení v Mothers of Invention. Ten rok ovšem také potkala George Dukea životní tragédie, neboť mu zemřela jeho žena Corine. Svoji letošní desku Dreamweaver proto věnoval její památce. Sám zemřel, pro mnohé překvapivě, 5. srpna večer v nemocnici v Los Angeles.