Desátý ročník Bohemia Jazz Festu startuje

Ve čtvrtek 9. července odstartuje v Plzni již 10. ročník Bohemia Jazz Festu. Po Plzni budou následovat další česká města - Domažlice, Tábor, Praha, Liberec, Brno, Písek a Prachatice. Můžeme se těšit na přehlídku skvělých umělců z celého světa. Letošní jubilejní ročník bude navíc okořeněn vystoupením světoznámé funkové skupiny Earth, Wind & Fire Experience Featuring Al McKay.

Bill Frisell Bill Frisell Zdroj: guitar.com

 

Bohemia Jazz Fest si během deseti let v Česku vytvořil zázemí, a to nejen mezi skalními fanoušky jazzu. Koncerty konající se na historických náměstích napříč republikou, vytvářejí příjemnou atmosféru a přitahují rozličné publikum. Koncerty jsou zcela zdarma, což je určitě nemalá výhoda. Letos bude poctěno osm českých měst návštěvou hudební elity. V Praze dokonce po tři dny, v ostatních městech po jednom. Plzeň má tu čest honosit se titulem Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Možná právě proto, bylo pořadateli zvoleno jako startovní město pro letošní festival. Představí se nám dohromady na šestnáct interpretů z různých koutů světa - USA, Island, Španělsko, Německo, Rakousko, Polsko, Norsko a samozřejmě Česko.

Představí se nám různorodá sestava interpretů, jak národnostně, tak stylově. V každém městě zahrají v jednom dni nejméně tři interpreti. Mezi vystupujícími na festivalu můžete slyšet mladou českou jazzovou pianistku Kristinu Barta, islandské trio Sunna Gunnlaugs Trio, norského saxofonistu Hakon Kornstada nebo živou fúzi flamenca a jazzu v podání Antonio Lizana Group ze Španělska. Ze Spojených států zavítá do Čech Bill Frisell, Terence Blanchard a také Yellowjackets, jenž letos získávájí cenu Bohemia Jazz Award za umělecký přínos a popularizaci jazzové hudby, která je festivalem udělována od roku 2008

Samou třešničkou na jazzovém dortu letošního výročního festivalu budou Earth, Wind & Fire Experience fesaturing Al McKay, kteří pokračují v odkazu legendární funkové kapely Earth, Wind & Fire. Ti vystoupí samostatně 14. července v Praze a prezident festivalu Rudy Linka se nechal slyšet, že můžeme očekávat velkou párty.

  • Plzeň 9.7. Nám. Republiky: 17:00 JazzPrix Competition, 18:30 KOMPOST3 (AUT), 20:30 YELLOWJACKETS (USA)
  • Domažlice 10.7. Nám. Míru: 17:00 KOMPOST3 (AUT), 18:30 MIKROMUSIC (POL), 20:30 HAKON KORNSTAD (NOR)
  • Tábor 11.7. Žižkovo nám.: 17:00 HAKON KORNSTAD (NOR), KOMPOST3 (AUT), 20:30 MIKROMUSIC (POL)
  • Praha 13.7. Staroměstské nám.: 17:00 KOMPOST3 (AUT), 18:15 OSA competition, 19:00 HAKON KORNSTAD ENSEMBLE (NOR), 20:30 TERENCE BLANCHARD E-COLLECTIVE (USA)
  • Praha 14.7. Staroměstské nám.: 20:00 EARTH, WIND & FIRE FEATURING AL McKAY (USA)
  • Praha 15.7. Staroměstské nám.: 17:00 NOČNÍ OPTIKA (CZE), 18:30 TINGVALL TRIO (GER), 20:30 BILL FRISELL - GUITAR IN THE SPACE AGE (USA)
  • Liberec 16.7. Nám. Dr. E. Beneše.: 17:00 OTTO HEJNIC TRIO (CZE), 18:30 TIGVALL TRIO (GER), 20:30 BIL FRISELL - GUITAR IN THE SPACE AGE (USA)
  • Brno 17.7. Nám. Svobody.: 17:00 VERTIGO (CZE), 18:30 SUNNA GUNNLAUGS TRIO (ISL), 20:30 ANTONIO LIZANA GROUP (ESP)
  • Písek 18.7. Velké nám.: 17:00 LIBOR ŠMOLDAS TRIO (CZE), 18:30 SUNNA GUNNLAUGS TRIO (ISL), 20:30 ANTONIO LIZANA GROUP (ESP)
  • Prachatice 19.7. Velké nám.: 17:00 KRISTINA BARTA (CZE), 18:30 SUNNA GUNNLAUGS TRIO (ISL), 20:30 ANTONIO LIZANA GROUP (ESP)

 

Wall Street Journal tento rok zařadil Bohemia Jazz Fest mezi deset evropských festivalů, které má cenu navštívit. Festival založil v roce 2005 uznávaný jazzový kytarista Rudy Linka, pocházející z Prahy, nyní žijící v Americe. Jeho hlavní ideou bylo představit světový a špičkový jazz v České republice. Festival je ojedinělý - neplatí se vstupné, a přesto sem jezdí špičkoví umělci. Prim tu hraje prestiž, dobrá organizace a lákadlo v podobě historické Prahy a jiných českých malebných měst. Postupem času se festival rozrostl a stále láká více a více návštěvníků, nejen z Česka.

V rámci festivalu se také koná soutěž Bohemia JazzFest JazzPrix, do které se mohli přihlásit mladí hudebníci do 35 let z České republiky, ať už sólově, nebo jako skupina. Postupující umělci, mají pak možnost vystoupit v den festivalu v Plzni. Další doprovodnou soutěží je Nejlepší jazzová skladba pořádaná ve spolupráci s OSA. Do ní se mohou přihlásit pro změnu jazzoví skladatelé. Její účastníci se budou moci předvést pro změnu na prvním dni festivalu v Praze.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář