24.09.2014 7:00

Jack White vystoupí v Praze

Charismatický a excentrický zpěvák, producent, příležitostný herec a jeden z nejproduktivnějších a nejúspěšnějších hudebníků Jack White vystoupí 13. listopadu 2014 v Praze.

Americký hudebník Jack White a bývalý člen dnes už neexistujících The White Stripes zveřejnil nový videoklip a oznámil termíny své podzimní koncertní šňůry po Evropě. Turné pořádá ke své druhé sólové desce Lazaretto, která vyšla 10. července letošního roku, a v jeho rámci nezapomene zavítat ani do České republiky. Svůj koncert odehraje v pražském multifunkčním Foru Karlín. Fanoušci se můžou těšit nejen na skladby z obou sólových alb Blunderbuss (2012) a Lazaretto (2014), ale také na známé hity od The White Stripes jako například Icky Thump, Hotel Yorba, Ball and Biscuit a Seven Nation Army.

 

 

Jack White je americký hudebník, skladatel, producent, příležitostný herec a multiintrumentalista. Hraje na kytaru, baskytaru, bubny, marimbu a mandolínu. Narodil se v Detroitu roku 1975 jako John Anthony Gillis a je nejmladším z deseti dětí. Od dětství tíhl k hudbě a jeho nejoblíbenější žánry byly rock, punk, country a hlavně blues. Po střední škole hrál v několika kapelách a živil se jako čalouník. Poté potkal barmanku Meg White a v roce 1996 si ji vzal za manželku. Přijal její příjmení a tak se z něj stal Jack White. Roku 1997 založili Jack a Meg Whiteovi kapelu The White Stripes. Jack hrál na kytaru a zpíval, Meg hrála na bicí. Manželství oběma hudebníkům bohužel dlouho nevydrželo a po dvou nahraných albech se rozvedli. Hrát však naštěstí nepřestali. V roce 2001 vyšlo důležité album White Blood Cells, s nímž prorazili v Americe a dostali se do širšího povědomí kritiků i fanoušků. Následující album Elephant (2003) dobylo celý svět a veleúspěšný song Seven Nation Army zněl ze všech rádií. Za desku i píseň obdrželi cenu Grammy v kategoriích „nejlepší alternativní album“ a „nejlepší rocková skladba“. Podobný úspěch představovalo i album Get Behind Me Satan (2005) a nahrávka Icky Thump. V únoru 2011 se Jack a Meg Whiteovi i přes obrovský úspěch rozhodli ukončit svou uměleckou kariéru a kapela The White Stripes se rozpadla.

Tvůrčí a energický Jack White ale nezahálel a začal pracovat na dalších projektech. Jako hudební producent produkoval desky například kapelám Von Bondies, The Greenhornes, Whirlwind Heat nebo písničkářce Lorettě Lynn. Působil také v kapele The Raconteurs, se kterou vydal desky Broken Boy Soldiers (2006) a Consolers of the Lonely (2008). V roce 2009 založil společně se zpěvačkou Alison Mosshat (The Kills) hudební skupinu Dead Weather. Zatím vyšla alba Horehound (2009) a Sea of Cowards (2010). Další deska má vyjít v roce 2015.

V roce 2012 se Jack White rozhodl vydat na sólovou dráhu a v lednu téhož roku vypustil do světa singl Love Interruption ze svého debutového alba Blunderbuss. V hudebním žebříčku Billboard deska obsadila první místo a Jackovi vynesla tři nominace na Grammy.

Čtěte také : Tony Bennett exceloval v Praze

Jack White se těší přízni jak kritiků, tak fanoušků. Oceňují ho například hudební legendy jako Bob Dylan, Rolling Stones nebo Jeff Beck. Jeho popularita neustále stoupá a svědčí o tom i fakt, že získal už 8 hudebních cen Grammy a obě jeho sólová alba se dostala na první příčku amerického žebříčku Billboard.

Jack White patří také k propagátorům vinylových desek a jeho nové album Lazaretto vyšlo jak v klasických formátech, tak v limitované edici na vinylu. Vinylových Ultra LP se prodalo přes 40 tisíc kopií a Jack White tak dosáhl rekordu. Jde totiž o největší číslo v prodejnosti vinylů od roku 1991. Na české fanoušky v karlínském Foru tedy čeká opravdu povedený hudební nářez.

 

Sledujte rock na Facebooku:
 

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.