25.09.2014 1:00

Medeski Scofield Martin & Wood zavítají v listopadu do Prahy

Medeski Martin & Wood. Kombinace, která už sama o sobě zní dost lákavě. A když za tato tři jména dodáte ještě jméno Scofield, vznikne vám z toho kombinace takřka neodolatelná. A nyní tato čtveřice míří do Prahy!

Jedním z vrcholů Agharta Prague Jazz Festivalu bude rozhodně koncert legendárního tria Medeski, Martin & Wood, ke kterému se tentokrát připojí i americký kytarista John Scofield. Všichni tito interpreti v Praze koncertují víceméně pravidelně, ale dohromady je zde uslyšíme poprvé. Tento fakt však v obecném kontextu neplatí, protože jejich první spolupráce spadá už do roku 1998, kdy tehdy světoznámé trio Scofield přizval na nahrávání svého alba A Go Go. Samotné okolnosti jejich první spolupráce jsou poměrně vtipné.

Setkání čtveřice inicioval poprvé John Scofield, který v té době, kdy byl internet v masovém měřítku ještě v plenkách, měl na trio pouze jediný kontakt a to na telefonní linku zřízenou pro případ, že chce nějaký fanoušek zanechat pro kapelu vzkaz. John Scofield tedy jeden takový vzkaz zanechal s tím, že bude rád, pokud si s ním trojice zahraje. Členové ale nemohli uvěřit tomu, že vzkaz opravdu zanechal Scofield a pokládali ho za pouhý žert některého ze svých přátel. Až po několika měsících vyšlo najevo, že hlas, který se z telefonního sluchátka ozýval, opravdu patřil Johnu Scofieldovi a nic tak nebránilo tomu, aby se čtveřice setkala.

Čtěte také: John Scofield naservíroval druhý Überjam

Samotný vznik tohoto alba byl z dnešního hlediska pro všechny zúčastněné pro rozvoj jejich pozdější kariéry dosti zásadní. Pro trio Medeski Martin & Wood znamenalo první spolupráci s významnou jazzovou a jazzrockovou ikonou té doby, na druhou stranu pro Scofielda bylo toto setkání podnětem k objevení dalšího svého zvuku, který od něj vlastně dnes z podstatné části slyšíme a který vyvrcholil v roce 2002 vydáním jeho veleúspěšného alba Überjam. Stylově přichází MM&W a Scofield jakoby ze dvou stran, ale střetávají se v jednom bodě, do kterého se neomylně strefují. A ačkoli je pojetí těchto dvou částí poněkud rozdílné, feeling a především hudební kořeny všech zúčastněných jsou stejné.

Osm let po albu A Go Go pak vzniká album Out Louder, které je už vyprodukováno pod jménem Medeski Scofield Martin & Wood. V roce 2011 pak vzniká i jejich první společné živé album s názvem In Case the World Changes Its Mind a konečně 16. září letošního roku bylo do světa vypuštěno i zbrusu nové v pořadí tedy již třetí album této čtveřice s názvem Juice.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Čtveřice Medeski Scofield Martin & Wood patří ve své oblasti ke špičce. Každý z nich vyniká svou muzikálností a i přesto (nebo právě proto), že se každý jednotlivě věnuje i řadě dalším projektům, všechno dohromady sedí naprosto skvěle. V neděli 9. listopadu od devíti hodin večer v prostorách Lucerna Music Baru budeme mít výjimečnou příležitost tyto umělce spatřit. Vstupné na koncert činí 525 korun.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.