29.01.2015 17:10

Jazz Dock nabídne Guitar days 2015

Milovníci kytary, zbystřete! Už 10. února totiž v pražském Jazz Docku startuje mezinárodní festival věnovaný kytaře GUITAR DAYS 2015. Čtyři večery zaplní Jazz Dock zvuk kytar, který se ponese napříč všemi žánry.

Festival bude sice "jen" čtyřdenní, ale pro naplnění kytarychtivé duše rozhodně dostačující i pro ty nejnáročnějšího posluchače. Čtyři dny, to znamená čtyři večery, celkem šest samostatných koncertů a to už je pořádná kytarová porce.

V úterý 10. února otevře festival velice zajímavý dvojkoncert. V úvodu se představí česká jazzová kytarová špička, kterou netřeba více představovat. David Dorůžka vystoupí v triu s kontrabasistou Jiřím Slavíkem a bubeníkem Martinem Novákem. Dorůžkovo precizní a introvertní jazzové pojetí bude jistě zajímavě kontrastovat s dvojicí, která nastoupí hned po něm. Pravděpodobně největší kytarová hvězda celého festivalu je sympatický rodák z Beninu Lionel Loueke – vystoupí společně s italským kytaristou Robertem Cecchettem. Louekeho mohli někteří z vás spatřit na podzim v Brně po boku Herbie Hancocka, a nutno dodat, že jeho výkon byl tehdy excelentní. On i Roberto Cecchetto používají k dotvoření hudebního vjemu často i řadu efektů, a tak bude výsledné spojení jistě zajímavé.

Hned o den později si přijdou na své především milovníci bluesrockové a fusion kytary. Pořadatelům se podařilo zorganizovat jam tří skvělých mladých kytaristů. Lukáš Martinek, první a nejstarší z trojice, je na pražské klubové scéně již dobře známou postavou. Druzí dva jsou zástupci mladší talentované generace českých kytaristů. Zatímco Matěj Morávek na sebe poprvé upozornil po boku Vlasty Redla jako člen jeho doprovodné kapely, Tomáše Frolíka známe především díky jeho kapele The Bladderstones. Právě posledně jmenovaný byl jen tak mimochodem na hodině u jednoho z hudebníků, jehož skladby se Jazz Dockem tento večer ponesou, a to u Robbena Forda. Pořádný bluesrockový nářez by ale nebyl nic bez skvělé rytmiky. Tu obstará Roman Vícha a baskytarista Václav Vávra.

 

 

Čtvrtek 12. února bude patřit rockové kytaře a proč ne hned jejímu českému velikánu, Michalu Pavlíčkovi. Netřeba představovat jednoho z nejoriginálnějších českých kytaristů a také neméně zdatného skladatele. Tento večer vystoupí se svým triem, se kterým v Jazz Docku vystupuje pravidelně. Na klávesy zahraje Michal Nejtek, na baskytaru Martin Ivan a na bicí Miloš Meier.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Konec festivalu vyšel na pátek 13. února, ale rozhodně nelze říct, že budete mít smůlu, pokud tento večer do Jazz Docku zavítáte. V úvodu se představí projekt kytaristy Kirilla Yakovleva Cirilic, který fúzuje jazz s ruskou romantickou hudbou 19. století. Kromě kytary uslyšíme tento večer i saxofon v podání Cyrille Oswalda, kontrabas obstará Taras Voloshchuk a na bicí se představí Tomáš Hobzek. Zcela posledním koncertem celého festivalu Guitar Days 2015 bude koncert íránského kytaristy Shahaba Tolouie. Jeho jméno je v Jazz Docku už také dobře známé, protože i on zde pravidelně vystupuje. Jeho hudba spojuje kromě španělského flamenka a jazzu i tradiční hudbu jeho rodné země. Kromě Shahaba se na pódiu objeví na semiakustickou baskytaru Jan Urbanec a na tabla a perkuse Tomáš Reindl.

První koncerty startují každý večer v sedm hodin (v případě dvojkoncertů), koncert Michala Pavlíčka úderem osmé hodiny večerní a zbylé koncerty tradičně ve 22 hodin. Vstupné na stání se pohybuje mezi 150 a 300 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.