Na program let minulých je také radost pohledět. Například uplynulý ročník zdobila jména tehdy čerstvého držitele Grammy, výborného jazzového vokalisty Gregory Portera, klavírní legendy a průkopníka Herbieho Hancocka, nemluvě o mladičké vycházející hvězdě, francouzské šansoniérce ZAZ. Chybět nemohli tuzemští Limbo nebo Rastislav Fraš Quartet. I v tomto roce začínají pro hudební milovníky doslova hody.
Jako první v programu vystoupí hudebník až z USA, nedoceněný pianista a hráč na klávesy Craig Taborn. Ten má na triku spolupráci s Jamesem Carterem i dvě sólová alba. Dne 15. března zahraje v Sono Centru společně s izraelskými Shai Maestro Trio, jejichž hlavní protagonista a pianista v jedné osobě je jazzem okouzlen již od osmi let díky nahrávce „Gershwin Songbook" od Oscara Petersona. Tři dny po jejich vystoupení nastane v Bobycentru jeden z vrcholů letošní sezóny, koncert Dianne Reeves. Pohledná Afroameričanka se zvučným hlasem, frázováním a hudebním citem jím vlastním získala jako vůbec první interpret cenu Grammy za tři po sobě jdoucí nahrávky v kategorii jazzu, jednu čerstvou, z letošního roku. Právě Bobby McFerrin, o kterém bude ještě řeč, považuje Reeves za největší žijící zpěvačku ve svém oboru. Publikum i kritici ji milují, protože dokáže nabídnout kvalitu v posluchačsky přístupném kabátu. V Brně nevystoupí sama, doprovázet jí budou Peter Martin na klavír, Romero Lubambo na kytaru, kontrabasista Reginald Veal a bubeník Terreon Gully. Představí zde mimojiné i své poslední album, Beautiful Life na kterém nabízí mimo jejího skvělého hlasu i hudební konverzace s Gregory Porterem, Robertem Glasperem a dalšími. O jejím koncertu se více dočtete zde.
Český saxofonista Ondřej Štveráček spolu se svým Quartetem nenechá zahanbit ani tuzemskou scénu. Jeho časté přirovnávání k Johnu Coltraneovi, zejména ve stylu frázování, se snaží prolomit používáním vlastní hudebnické osobnosti, která se v posledních letech bezpochyby dere na povrch. Koncem března mu na Flédě bude oporou náš slovenský bratr, trumpetista Lukáš Oravec také se svým Quartetem. Čistě česko-slovesnký večer to však nebude, každý z nich si na své hraní přizval zahraniční návštěvu.
Jako návrat do historie bude působit na konči března vystoupení Rozhlasového BigBandu Gustava Broma, který přes sedmdesát let patří k hvězdám jak u nás, tak především v zahraničí. Výčet jejich spoluprací je téměř nekonečný. Když v roce 1940 Gustav Brom tento jazzový a swingový ansábl zakládal a prvním vystoupením v hotelu Radhošť v Rožnově oznamoval začátek jejich kariéry, nemohl tušit, že o několik dekád později si zahrají s největšími jmény napříč žánry. Za zmínku stojí spolupráce s Dianne Ross, The Supremes, Billem Ramseym a dalšími. Dlouho také figuroval na předních místech v žebříčku ankety nejuznávanějšího jazzového periodika, časopisu Down Beat. Pod vedením dirigenta Vlada Valoviče v novém tisíciletí kapela dál šíří slávu a čest jména Gustav Brom, jejich brněnské vystoupení podpoří vokalista Kevin Mahogany a slovenský rodák Peter Lipa.
Z recenze na pianistu Freda Hersche, jehož časopis Vanity Fair nazývá "nejpoutavějším a nejinovativnějším jazzovým pianistou posledního desetiletí", by se mohlo zdát, že je na jazzové scéně nováčkem, opak je však pravdou. Jeho kariéra sidemana, kapelníka a divadelního konceptualisty trvá bezmála třicet let. Jeho četné nominace na cenny Grammy a jeho inovativní přístup ke skladbě a improvizaci mluví k jeho prospěchu. Na jeho koncertě v Besedním domě vystoupí jako předskokani Tomáš Liška a Pénte. Liška je jeden z nejvyhledavanějších tuzemských kontrabasistů.
Čtěte také: Murcof rozduněl Palác Akropolis svým mohutným zvukem.
Za druhý vrchol sezóny lze považovat koncert Bobbyho McFerrina a Chicka Corey v hale Vodova. Jejich vzájemná spolupráce se datuje od počátku devadesátých let, kdy společně vytvořili desku Play. McFerrin, známý jako jeden z nejlepších a nejoriginálnějšch hlasových improvizátorů (jeho hlas má rozsah 4 oktáv, kterými dokáže vytvořit iluzi dvoj i více hlasého zpěvu), se ponejvíc proslavil svojí skladbou Don´t Worry, Be Happy z alba, které vydal roku 1988.
Svým hlasem dokáže napodobit spoustu hudebních nástrojů, jeho tvorba je plná zábavy, kontaktu s publikem a expresivity. Chick Corea - jeden z nejvěhlasnějších jazzrockových pianistů, spolupracující s Milesem Davisem a dalšími slavnými jmény. Při letošním předávání cen Grammy se navíc Chickovi podařilo ukořistit dvě do své sbírky, do Česka tak přijede ověnčen čerstvým úlovkem za nejlepší jazzové a instrumentální album roku. Oba dva v rámci JazzFestuBrno již vystupovali a tak není divu, že společný brněnský koncert je jen jejich přirozeným vývojem. Společná vystoupení berou jako velikou zábavu, na pódiu se rádi provokují, nahrávají si hudební žertíky a zapojují do hry i posluchače. Na druhou stranu jsou koncerty také plné úcty a přátelství. Díky nabitým kalendářům na obou stranách je těžké najít společné termíny, avšak v tomto případě se jim to podařilo a brněnské publikum bude mít šanci vidět neopakovatelnou harmonii těchto dvou mistrů.
Výčet všech hrajících interpretů a doprovodných akcí je obrovský, plejáda českých i zahraničních muzikantů, který každý fanoušek jazzu i žánrů jemu blízkých bude milovat. Kompletní program naleznete na oficiálních stránkách www.jazzfestbrno.cz, včetně informací o jednotlivých koncertech. Tohle jaro bude v Brně prosyceno jazzem, a tak si ho pojďme všichni užít!