09.03.2013 13:00

Mahala Rai Banda se v pondělí představí Lucerna Music Baru

Již v pondělí 11. března zavítá divoká romská dechovka Mahala Rai Banda do Lucerna Music Baru. V Praze se tak ocitne pošesté.

Romská skupina Mahala Rai Banda spojuje houslisty Aurela a Florina Ionitsa z vesnice Clejani s dechovou sekcí z proslulé vesnice Zece Prajini, odkud pochází hudebníci ze slavné dechovky Fanfare Ciocarlia. Kapela odívá zvuk tradičních nástrojů do moderního hávu, a vytváří tak originální směsku zvanou Balkan Beats.

Mahala Rai Banda zaznamenala velký úspěch již po vydání eponymního debutového alba v roce 2004. Deska se natáčela v Bukurešti a dodatečnou produkci a mixy obstaral německý DJ Shantel. Druhé album s názvem Ghetto Blasters vypustili do světa pět let poté, v roce 2009, a stejně jako debut zabodovalo. Album se dostalo na druhou pozici v evropském žebříčku world music a zařadilo se mezi deset nejlepších alb roku 2009 podle britského hudebního magazínu Songlines.

 

 

Píseň Mahalageasca z debutového alba se objevila v původní verzi i remixu ve filmu Borat. Remixům se kapela ostatně vůbec nebrání. Jejich skladby přepracovávali interpreti jako Nouvelle Vague, Balkan Beat Box nebo již zmíněný Shantel. Některé písně se také staly součástí mezinárodních kompilací jako například Buddha Bar (Francie), Bucovina Club (Německo) nebo Bar Gypsy (USA).

Přečtěte si také o festivalu Khamoro a balkánské dechovce

České publikum mělo šanci zažít rumunskou dechovku Mahala Rai Banda již šestkrát a lze tušit, že ani během sedmé návštěvy nebude nouze o divoké rytmy a balkánskou živelnost. Přesvědčit se o tom můžete již v pondělí 11. března od 20 hodin v pražském Lucerna Music Baru. Vstupenky v ceně 350 korun jsou k dostání v síti Ticketpro.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.