11.03.2013 17:00

Portishead v červnu poprvé rozechvějí Prahu Doporučeno

Skupina Portishead, legenda trip-hopu, poprvé rozvibruje i Českou republiku. Stane se tak 19. června v pražské Tipsport aréně na holešovickém Výstavišti.

Vítr z Bristolu, kolébky trip-hopu, konečně ovane i české fanoušky. Ačkoliv existuje skupina Portishead již více než dvacet let, Českou republiku dosud míjela. Nejblíže se ocitla v roce 2011, kdy patřila k headlinerům slovenského festivalu Pohoda.

U zrodu skupiny stála zpěvačka Beth Gibbons a multiinstrumentalista Geoff Barrow, který vyrůstal v malém městě poblíž Bristolu s názvem Portishead. V roce 1994 vydali debutové album Dummy, které dodnes patří k nejzásadnějším výtvorům trip-hopové scény. Na desce s dvojicí spolupracoval Adrian Utley a krátce po jejím vydání se stal oficiálním členem kapely.

Dummy se zapsalo do trip-hopové kroniky

Dummy vyhrálo v roce 1995 cenu Mercury Prize a v roce 2003 se zařadilo na seznam pět set nejlepších alb všech dob časopisu Rolling Stone. Singly jako Numb, Glory Box nebo Sour Times, ostatně jako i zbytek alba, se trip-hopově naladěným jednoduše pořádně zaryly pod kůži.

O tři roky později navázali na úspěch debutu eponymním albem Portishead, na kterém zostřili hrany melancholie a docílili ještě temnějšího a příjemně znepokojujícího dojmu. Mezi singly patřily All Mine, Over a Only You. V roce 1998 vyšla zásadní živá deska z koncertu v New Yorku s názvem Roseland NYC Live. Portishead zde hráli se smyčcovým orchestrem, který ještě umocnil mrazivou sílu jejich tvorby.

 

 

V následujících šesti letech si dali členové skupiny od Portishead menší pauzu a soustředili se na sólové a jiné aktivity. Společně se sešli na pódiu až v roce 2005 při koncertu Tsunami Benefit v Bristolu. Třetí a zatím poslední deskou se v roce 2008 stala Third se singly Machine Gun, The Rip a Magic Doors.

Koncert Portishead se uskuteční 19. června od 20 hodin v pražské Tipsport aréně na holešovickém Výstavišti. Lístky jsou v prodeji od 11. března (od 9 hodin ráno) v sítích Ticketpro a Ticketportal v cenách od 890 do 1590 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.