Sziget má už poměrně dlouhou historii. Své současné jméno nese sice až od roku 2002, ale za úplně 1. ročník tohoto festivalu se dá považovat festival s názvem Diáksziget, který se konal roku 1993. Diáksziget se dá přeložit jako „ostrov studentů", což je poměrně lehce odvozený název, jelikož festival se koná na ostrově v samotném Dunaji. Tehdejší festival byl hlavně pro maďarské umělce a svou velikostí působil v porovnání se současnou podobou velice skromně. Kdo mohl tušit, že z něho vyroste něco tak kultovního a celosvětově známého.
Kapacita festivalu je okolo 400 000 lidí, což není málo. Festival se navíc těší velkému zájmu a tak byl hned několikrát vyprodán i přes navýšenou kapacitu. Sziget navíc není čistě o hudbě, ale také o doprovodném programu z řad cirkusů, divadelních představení, uměleckých instalací. Nemalým benefitem je i jeho umístění v krásné historické Budapešti, kam návštěvníci můžou zavítat za „trochou" historie nebo zábavy mimo ostrov. Na ostrově pak zas můžou strávit slunné chvíle třeba na pláži.
Není divu, že Sziget přilákal za svou historii bezpočet hudebních hvězd a legend. V porovnání s tuzemským největším festivalem Colours of Ostrava, který měl v roce 2015 návštěvnost přes 40 000 účastníků, je Sziget téměř 10krát větší záležitost. O vymezení festivalu žánru vůbec nemůže být řeč, najdete tu od všeho něco. Za zmínku stojí také třeba zastoupení romské hudby, které jen tak někde nenajdete. Mezi letošní „tahouny" patří známí umělci jako Sia, Rihanna, Muse, David Guetta nebo třeba Manu Chao. Tím ale seznam zajímavých jmen nekončí, celý program lze sledovat na oficiálních stránkách festivalu nebo na facebookových stránkách. Také si můžete stáhnout speciální aplikaci do svého mobilního telefonu a sledovat přibývající umělce a další informace hned z první ruky.
Zde si můžete pustit pro autentičtější navození atmosféry pustit aftermovie z loňského ročníku.
Sedmidenní permanentka je nyní k dostaní za 269 € a v ceně už je započteno i místo pro stan v kempu a přístup k sociálnímu zařízení.