03.09.2013 7:00

Ten Years After zahrají v Praze

Do Prahy přijíždí v říjnu britská, dnes již legendární, kapela Ten Years After, která dlouhou dobu živě nekoncertovala. České publikum má nyní výjimečnou šanci jít si ji poslechnout.

Jako čtyřčlenná kapela začali vystupovat čtyři britští kamarádi v polovině šedesátých let. Baskytarista Leo Lyons, klávesista Chick Churchill, bubeník Ric Lee a zpěvák Alvin Lee z Nottinghamshire se pojmenovali Ten Years After a jejich kariéra mohla začít. Mnoho lidí je má stále spojené s vystoupením na festivalu Woodstock. V srpnu 1969 zde oslnili skladbou I´m Going Home, v dokumentu o festivalu, který se na místě natáčel, se kapela objevila na celých deset minut, a tím se nesmazatelně zařadila do rockové historie. Do poloviny sedmdesátých let byly koncerty kapely především festivalové. Vystoupili na významných festivalech včetně The Newport Jazz Festival, The Miami Pop Festival nebo slavný Isle of Wight Festival v roce 1970.

Postupem sedmdesátých let začala kapela obrážet známá koncertní místa po celém světě, kde na ni čekalo mnoho starších fanoušků, ke kterým se přidávali další. Sláva a úspěch stále rostly. Během osmi let dokázala skupina natočit deset výrazných a později úspěšných alb, na kterých propojovali rock a blues s jazzovými prvky.

 

 

Však rok 1975 se stal pro kapelu přelomovým. Zpěvák Alvin Lee kapelu opustil a vydal se vlastní sólovou cestou. Během neuvěřitelně dlouhých dvaceti let se několikrát znovu dali dohromady pro účely jednoho vystoupení, aby tak vyšli vstříc svým fanouškům. Z této éry vznikla nahrávka About Time, ale kapela se vždy rozešla kvůli nezájmu zpěváka. Nápady na návrat byly stále živé a pokračovaly i po roce 2000, kdy o kapelu vzrostl zájem po vydání reedic jejich alb a přidání bonusových skladeb. Avšak i protentokrát se na světová pódia nevrátili ze stejného důvodu.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

V roce 2002 kapela s původními třemi členy bez Alvina Lee přizvala kytaristu a zpěváka Joe Gooche, s nímž se vracejí, znovu živě znějí skladby I´d Like to Change the World, Slow Blues či Love Like a Man, ale přesto v nové sestavě přicházejí s velkou dávkou energie, mění se a mohou nabídnout nové pojetí kapely.

V letošním roce kapelu zasáhla tragická událost. Jejich bývalý člen a zpěvák Alvin Lee zemřel v osmašedesáti letech, kdy podlehl komplikacím po prodělané operaci. Více se můžete dozvědět zde.

V rámci koncertní série Prague International Bluenight se kapela Ten Years After představí českému publiku v pondělí 7. října od devíti hodin večer v pražském Lucerna Music Baru. Vstupenky dvojího typu je možné zakoupit v předprodejní síti – ke stání za 550 korun, vstup na VIP Balkon stojí 850 korun.

ten years group

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.