Klávesistu Mariána Vargu asi není třeba dlouze představovat. Tento introvertně vyhlížející umělec ohromil rockové posluchače zejména tím, jak nápaditě pojil vlivy rocku s prvky vážné hudby. Laicky řečeno – Collegium Musicum představovalo jakousi československou obdobu skupiny Emerson, Lake & Palmer. Na rozdíl od nich ovšem Marián Varga směroval koncept klávesové kapely více do umělečtějších vod, kde si svoji divokost vybíjel spíše v náročných sólech a vyhrávkách než prachobyčejným rozbíjením Hammondových varhan, které navíc v tamních podmínkách byly obtížně dostupné.
Čtěte také: Van der Graaf Generator jako stroj proti času
Základ dnešního repertoáru skupiny Collegium Musicum bezesporu stojí na slavné dvojdesce Konvergencie z roku 1971, kdy už samotný koncept vydání dvojalba vykazoval tehdy neobvyklost. Nalezneme zde mimojiné v živém podání i zřejmě nejznámější skladbu – slavnou Hommage à J.S.Bach inspirovanou tématem Sarabande con Partite C-dur od Johanna Sebastiana Bacha.
Ačkoli od vydání této legendární československé desky uplynulo již více jak čtyřicet let, neztrácí nic ze své dravosti a nekonvenčnosti. Navíc, paradoxně, se možná Collegium Musicum nyní nachází ve své nejlepší možné sestavě, kdy post bubeníka obsadil mladý a talentovaný Martin Valihora, který si již vybojoval ostruhy na jazzrockovém poli například ve skupině japonské klavíristky Hiromi Uehara, u níž se dokonce podílel na natáčení jejích nejlepších desek.
Zbytek kapely drží osvědčení veteráni – kytarista Fedor Frešo, charismatický baskytarista a zpěvák František Griglák a samozřejmě klávesista Marián Varga. Ten, přestože již překonal mnoho zdravotních obtíží, i nadále podává vrcholové výkony, kterými upoutává pozornost posluchačů nejen na území bývalého Československa, ale i za jeho hranicemi. Koneckonců ho již v 70. letech ocenil samotný klávesista a skladatel Jon Lord, tehdy velký průkopník ve hře na hammondky!
Koncert skupiny Collegium Musicum se uskuteční 19. února, cena vstupenek se pohybuje od 550 do 1490 korun.