11.03.2013 22:15

Born of Osiris přenesli HooDoo do jiného světa

V neděli 10. března vybuchla v pražském hudebním klubu HooDoo metalová puma, jejíž roznětkou byli ti nejlepší interpreti od Sumerian Records a obohacenou hlavicí pak britové Monuments. The Haarp Machine, After The Burial a mocní Born of Osiris. Mohla tahle akce vůbec dopadnout špatně?

Ještě před 19. hodinou večerní se před klubem tlačila v hloučcích zhruba stovka fanoušků, designově od patek přes brutal death metal mikiny. Po orazítkování, opáskování a nabití pivka se začalo v hlavním sále schylovat k vystoupení mladých britů The Haarp Machine a Al Mu'min s palestinou na hlavě toho byl neklamným znamením. Po kompletní obměně sestavy bylo očekávání více než hmatatelné.

Už při první skladbě Esoteric Agenda bylo ale naprosto zřejmé, že změna muzikantů přinesla jen samá pozitiva. I přes hodně pomršený zvuk, jak bývá v HooDoo pro startery zvykem, bylo očividné, že vokální linky dokonce předčí ty původní na nahrávce. Následující skladby včetně Pleidian Keys musely potěšit snad každého fanouška moderního metalu, a tak jen zamrzelo, že ačkoli THP měli k dispozici půl hodinový blok, využili z něj jen dvaadvacet minut. Snad příště.

Britové táhnou do boje

Současně s dalšími anglány Monuments se ve vedlejším sále připravovali k masakru obecenstva Beheaded se svým brutal death metalem. Toto dvojkoncertní pojetí, kterého se zúčastnili na vedlejší stage i amíci Pyrexia, bylo rozhodně zajímavé, a poskytovalo tak možnost těm, kteří se u moderní stage nudili, okusit něco morbidnějšího u vedlejšího baru.

 

 

Britové Monuments nejsou pro Čechy neznámou kapelou, a tak bylo napůl jasné, co lze očekávat. Od začátku začala sypat tato energií nabitá pětice intenzivní formu moderního metalu silně prodchnutého djentem. Ve znatelně lepším zvukovém kabátu válcovaly djentové groov houpačky masu lidí, a ta se nechala silou zvuku zcela ovládnout. Když se po první skladbě srovnal vokálně i zpěvák Matt, dostalo vystoupení ty správné grády, a zanechalo tak dojem výtečně odvedené práce.

Americký deathcore kontruje

Ten správný mazec přišel ale až s příchodem Američanů After The Burial. Ačkoli se ATB ve své tvorbě hodně vychylují v kvalitě skladeb, a to i v rámci alba, bylo očekávání velmi vysoké už jen kvůli pár klenotům, které tito týpci z Minnesoty složili. Po příchodu a prvním úderu do osmistrunek málem osazenstvu sálu spadly z hlav kšiltovky a zaplandaly ušní boltce včetně roztahováků.

V poslední době velmi oblíbené fraktálové aparáty se postaraly o naprosto dokonalý zvuk, plně srovnatelný se studiovou nahrávkou. V zabijáckém soundu typu Vildhjarta či Periphery se sypaly deathcoreové breakdowny na fanoušky jako lavina kovadlin. U skladby Berseker vytvářel circle pit vír lidských těl o průměru kolem pěti metrů, a tak i samotná kapela při konci vystoupení vypadala navýsost spokojeně.

Čtěte také: Animals as Leaders a Veil of Maya rozdrtili Rock Café

Poslední a hlavní grupou večera byli opěvovaní Born of Osiris, kteří oprávněně uchvacují fanoušky po celém světě svým umně kloubeným mixem atmosférického death metalu s technickým groovy deathcorem. BOO lze skladatelsky považovat za tak zručné, že jim nejsou stylové přihrádky překážkou a dokáží skloubit bez problémů nablackované pasáže s elektronikou a v zápětí překvapit masivním breakdownem. Řemeslně naprosto dokonalou prezentaci své vize z alb Higher Place a novějšího The Discovery předvedli tito pořízci také v HooDoo.

 

 

V první řadě trochu překvapil pokles kvality ozvučení, kdy příliš mocný vokál přeřvával obě kytary i klávesy. To se ale zhruba ve třetině koncertu naštěstí srovnalo. Z hudby BOO energie a představa cizích světů přímo tryskala. Melodické vyhrávky střídaly těžkotonážní riffy, promyšlené a naprosto přesné breakdowny a snové pasáže protkané growlingem kontrovaným metalcoreovým screamem klávesáka.

Zhruba uprostřed setu a na konci pak potěšilo zpestření v podobě "vokálního duetu" skladby A Solution, navazující volně na pecku Two Worlds of Design. Ačkoli nehráli BOO příliš dlouho - slabých padesát minut - pokryli největší šlehy z obou alb a sáhli i do nejstaršího EP The New Reign songem Abstract Art. Naživo hrané skladby Follow The Signs, Recreate a Now Arise tak zůstanou vpáleny v našich myslích navždy.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.