18.08.2013 19:00

Hradec nad Moravicí zažil pořádnou jízdu Doporučeno

Již počtvrté se do Hradce nad Moravicí sjeli fanoušci hudby na festival Hrady CZ. Letošní ročník zaznamenal rekordní návštěvnost a nabídl hip-hop i punk s dudami. Jako na každém správném hradě nesměli chybět králové Kryštof a Klus společně s královnou Anetou Langerovou.

Ve dnech 16. až 17. srpna se v Hradci nad Moravicí uskutečnil již čtvrtý ročník festivalu Moravské hrady, který je součástí festivalu Hrady CZ. Páteční program byl zahájen otevřením areálu veřejnosti v 18 hodin. Již před startem se u bran areálu vytvořila fronta návštěvníků, kteří přijeli na oba dny. Při vstupu do  areálu oko návštěvníka upoutala dvě pódia a na nad nimi tyčící se zámek. Oplocení, kterým byl obehnán menší areál, lemovaly stánky s občerstvením, jež měly zasytit a napojit posluchače hudby.

Prvním, kdo vystoupil na pódiu a zahájil tak celý festival, byla kapela Mňága a Žďorp. Ta zahrála své největší hity, jako je Hodinový hotel, a přiměla tak publikum ke zpěvu. Dokonce se přidali i lidé, kteří nejsou zrovna velkými fanoušky této kapely. Mňága tak navodila příjemnou pohodovou atmosféru, která vydržela až do konce pátečního podvečera. Hned po Mňáze se na pódiu představili Koblížci, kteří publiku naservírovali svou dávku pop-punku. Před posledním vystoupením toho dne se vyhlašovaly nejlepší karnevalové masky. Program prvního dne završila skupina Mig 21 v čele s Jiřím Macháčkem. Frontman dokázal, že je opravdu komikem tělem i duší.

Sobotní program si přišlo vychutnat skutečně početné publikum

Po skončení hudebního programu se publikum, odhadem patnáctset návštěvníků, odebralo do svých stanových hotelů. Někteří se cestou ke stanům zastavili u stánku s pivem, aby se po pěveckých výkonech zchladili a vyprávěli si své dojmy. Festivalová noc byla podle slov pořadatelů poklidná a bez větších problémů, což bylo nejspíš zapříčiněno touhou po nabrání nových sil na následující den.

Již v sobotu brzy ráno se do areálu sjížděli noví návštěvnici. Parkoviště se postupně plnila a lidí přibývalo. Nad hlavami zářilo slunce na modrém nebi bez mraků, což značilo, že předpověď počasí vyšla na jedničku. V půl jedenácté dopoledne se veřejnosti otevřely dveře, a odstartoval tak hlavní festivalový den. Celý areál se poměrně rychle zaplňoval, i když podle předlouhé fronty u vstupu se mohlo zdát, že tomu tak nebude. Bohužel dlouhá řada u vstupu, která byla na přímém slunci, vytvořila nejednu vrásku na čele návštěvníků. Ta však zmizela, jen co prošli branou a mohli zamířit ke stánkům s pivem a jídlem.

Jako první se v sobotu na scéně ukázala mladá sestava z Brna, která si říká We on the Moon. Hned po nich se na pódium postavili A Banquet. I přesto, že tyto kapely nejsou tolik známé, sešlo se na jejich vystoupení několik set posluchačů, kteří se snažili zpívat a skákat. Již během vystoupení A Banquet se stánky s jídlem a pitím začaly vylidňovat a louka před hlavní scénou se začala plnit, jelikož se schylovalo k vystoupení jedněch z hlavních tahounů. Jen co Kryštof spustili první tóny písničky, celé početné publikum začalo zpívat, skákat a užívat si výtečnou atmosféru. Krajčova parta potvrdila, že letošní rok patří jim a že dokáže posluchačům ukázkově naservírovat nové hity, ale i ty staré.

 

 

Po Kryštofech se na druhém pódiu rozezněla Vypsaná fixa, která taktéž nabídla sbírku svých hitů a přivedla své fanoušky do varu. Louka před hlavní scénou se opět zaplnila a rozvlnila při energickém vystoupení Monkey Business. Po nich se představili Wohnout, kteří ukázali, že jsou mistry kánonu. Wohnouty následovala partička Mandrage, kterou přivítaly věrné fanynky v předních řadách. Již během jejich vystoupení bylo celé publikum ve velmi dobré náladě. Tu měla na svědomí nejen skvělá muzika, ale i ledová sprcha, kterou poskytla v úmorném vedru hasičská posádka. Po posledních tónech písniček Františkovy Lázně a Mechanika se celý festivalový dav přesunul, aby přivítal slovenského rapera Rytmuse.

Rytmus měl velmi nelehký úkol, jelikož stylem hudby se nejvíce lišil od ostatních účinkujících. Nicméně úkol pobavit a zaujmout splnil, jelikož obrovské publikum si s nim „prozpěvovalo“ jeho hity a pohupovalo se do rytmu, který nastolil DJ za mixážním pultem. Každopádně někteří návštěvníci nevydrželi burcování davu v podobě hej hou a přesunuli se raději před hlavní scénu, kde se chystala ke svému vystoupení Aneta Langerová. Ta dokázala, že její melancholicky znějící hlas a lyrické texty obměkčí i sebetvrdšího chlapa. Celé její výborné vystoupení vygradovalo Vodou živou.

Po poklidném vystoupení Anety Langerové na scénu vtrhli pražští Pipes and Pints, kteří naservírovali svou dávku punku s dudami. Po nich se na hlavní scéně vyřádil Pražský výběr. Tato dvě vystoupení, kterým přihlíželo rovněž početné publikum, tvořené hlavně rockery, se veliká část návštěvníků odebrala přiobléct do teplejšího oblečení, zaplnit žaludky a doplnit tekutiny. Jedinou vadou byly delší fronty u stánku, které však postupovaly poměrně rychle. Po vystoupení Pražského výběru a zaplnění žaludků se návštěvníci rozdělili na dvě skupiny. Jedni šli čekat před hlavní scénu, kde se později uskutečnil vrchol dne, a druzí šli před druhé pódium, na kterém se vyřádili Iné kafe. Ti si za pomoci svých hitů, jako byly Růžová zahrada, Biely hotel či Ráno, potvrdili, že jsou velmi oblíbení i u českého publika, neboť slova jejich skladeb se nesla celým areálem.

Vrcholem festivalu se stal zlatý Tomáš Klus

Jako poslední se na scéně ukázal Tomáš Klus. Toho přivítalo zhruba stejně veliké publikum jako kapelu Kryštof. Tomáš si svými písničkami a humorem, se kterým mu pomáhal věrný společník Jiří Kučerovský a kterým se strefoval do současné politické situace, vysloužil nekončící aplaus. Jeho vystoupení bylo plné známých skladeb, které si zpívali dívky, ženy, ale i muži.  Odměnou jim byla dvě prodloužení koncertu, během nichž na pódiu ukázala své taneční umění i Tomášova manažerka s dívkami z backstage, které tak oslavily narozeniny jedné z jich.

Sečteno podtrženo: Hradec nad Moravicí má za sebou další výtečný hudební zážitek, který bude nelehké překonat. Dle slov samotných návštěvníků „to“ nemělo chybu, a to i díky tomu, že celý festival je zasazen do zámeckého (hradního) prostředí. Sami milovníci hudby si pochvalovali i možnost, že v případě vystoupení kapely, kterou nemají rádi, si mohou projít okolní přírodu nebo na festivalovou vstupenku mohou navštívit zámek.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.