Už od prvních skladeb bylo jasné, čím tento kytarový mág ohromuje svět. Pompézní zvuk kombinovaný s virtuozitou ho vzdáleně řadí do rodiny heavymetalových legend, svou skladatelskou invencí je ale převyšuje. Ne náhodou se už v pouhých devatenácti letech objevil v kapele Franka Zappy, kde postupně převzal všechny jeho kytarové party, takže kapelník se pak věnoval hlavně zpěvu. Od této hvězdné éry už uteklo hodně vody a Steve Vai musel hledat vlastní tvář.
Čtěte také: G3 Satrianimu evidentně nestačila
Kompozičně vychází nejen z odvážných postupů Franka Zappy, ale i z improvizací další rockové legendy, Joea Satrianiho. Své kytary se naučil skvěle rozlaďovat vibrační pákou, takže čtvrttóny jsou v jeho hře všudypřítomné. Nástroj tak sténá jako raněná žena, jindy zase připomene indický sitár.
Třiapadesátiletý Steve Vai do Prahy přijel v obsazení, jaké měli Beatles – sólová kytara, doprovodná kytara, el. basa a bicí. Mezi tvorbou slavné liverpoolské čtveřice a kapelou Steva Vaie však zeje galaktická propast - americký rocker se totiž téměř celý večer obešel bez zpěvu a koncert byla jen jeho sólová exhibice. Ostatní muzikanti byli vlastně nahraditelní - černošský basista Philip Bynoe tvrdil muziku na šestistrunné baskytaře, druhý kytarista Dave Weiner posiloval společná témata a do sól se pouštěl, jen když ho kapelník laskavě na chvíli pustil k lizu. A vše to drželo pohromadě díky bubeníkovi Jeremymu Colsonovi, který hrál s takovou razancí, jakoby zatloukal kladivem hřeby.
Během koncertu si Dave Weiner několikrát odběhl k doprovodným klávesám, ale v zásadě to byl čistě kytarový večer. A když už se zdálo, že kapela nemůže takové nasazení dlouho vydržet, Steve Vai vyměnil elekrické kytary za akustický nástroj a předvedl klidnější blok zpívaných písní.
Ve finále pak došlo téměř k cirkusové show. Nejprve bubeník vyběhl na pódium s přenosnou minisadou bicích nástrojů na břiše, které blikaly jako na pouti. A korunu tomu nasadil Steve Vai, jenž se uprostřed mlhy zjevil jako laserové monstrum ze sci-fi filmu. Na prstech měl umístěné laserové zářiče, které do tmy vrhaly červené blesky. A místo hlavy byla vidět jen nestvůrná maska s dalšími blikadly. Po tomto šoku se kapelník ještě pustil do skopičin s publikem, takže celý koncert v jednom zátahu trval tři hodiny. Nechápu, jak Stevu Vai a jeho kumpáni takovou námahu zvládají každý den. Od 29. srpna do 11. října jsou na velkém evropském turné, které zahrnuje velkoměsta Velké Británie, Španělska, Francie, Německa, Rakouska a Itálie. Složit haldu uhlí mi proti jejich show přijde jako odpočinek.