15.03.2020 18:07

Marta Töpferová a Gabo Nass: Hudba, kterou znáte, a přitom je exotická

Projekt Marty Töpferové, zajímavé zpěvačky, kytaristky a skladatelky, a Gabo Nasse, argentinského hudebníka a skladatele přináší do České republiky latinskoamerickou hudbu propojenou s naší slovanskou kulturou. Rozhovor proběhl před vládními nařízeními, tudíž data koncertů jsou neplatná.

Pro fanoušky jsou pro měsíc březen aktuální koncerty tady v České republice.  Například 21. března v Brně a 26. března v Praze. Jak se na koncerty těšíte?

Mám velkou radost, že se na březen 2020 podařilo zorganizovat sedm koncertů pro trio Gaba Naase, kterého jsem chtěla představit českému publiku.

Podle čeho jste vybírali kluby, kde zahrajete?

Většinou se obracím na pořadatele, které znám, nebo na místa, kde se mi dobře hraje.

Každý koncert se jmenuje trochu jinak. Čím posluchače překvapíte?

Koncerty se jmenují trošku jinak jen proto, že zahrajeme na různých místech - například v rámci Dnů hispánské kultury ve Žd’áru nad Sázavou, kde budou i jiní hosté, nebo na Kladně, kde před naším programem ještě zahraje duo Filipa Kratochvíla a to výběr skladeb Astora Piazzolly. Koncerty v Praze a v Brně by měly být ve velmi podobném formátu, protože jsou to intimní klubové koncerty. V Brně také zavítáme do rádia Proglas, do pořadu pana Milana Tesaře.

Kde jste se potkali? Od koho přišel první impulz ke spolupráci?

Potkali jsme se v Berlíně a impulz ke spolupráci byl zcela vzájemný. Kromě společného koncertování jsme spolu s Gabem totiž začali učit i hudební dílny. Velice dobře se doplňujeme, co se týče našich zájmů i zkušeností, takže rozvíjíme několik společných projektů.

 

 

Kdo s Vámi vystoupí a doprovodí Vás?

Březnové turné v České republice bude v sestavě Gabo Naas, tedy zpěv, kytara, charango, alto saxofon, David Hagen na kontrabas a basu fretless, MininoGaray na perkuse a bicí a pak já obstarám zpěv, cuatro, kytaru.

Jak vznikaly písně pro Vaše společné koncertování?

Na březnovém turné Gabo představí českému publiku převážně svůj repertoár, který se skládá z argentinských písní od různých autorů ve stylech jako chacarera, zamba, carnavalito, chamamé, dále zazní např. afro-peruánské landó, huayno z Andských hor a pár venezuelských skladeb. Také rozvíjíme vokální duo a představíme jednu úpravu ve stylu argentinské chacarery našeho společného kamaráda Rúbena Máxima Faraha.

Jaká jsou nejčastější témata Vašich písní?

Některé písně jsou milostné, některé o krajině a přírodě, dále Gabo zpívá jednu úchvatnou píseň „Zamba para la viuda“ neboli „Zamba pro vdovu“, která je o vdově, která straší ostatní ženy v okolí tím, že je nadále silně napojena na jejího zesnulého muže. Zní to trochu strašidelně, ale ta píseň je naprosto nádherná, mystická.

Kdo má ve Vašem projektu poslední slovo?

Na březnovém turné jsme se dohodli, že to bude převážně Gabův repertoár, ale že také zazpívám několik písní. Hudební vedení tohoto turné má ovšem na starosti Gabo.

Marto, máte za sebou desku v češtině. Můžeme čekat další desku ve Vašem rodném jazyce, nebo co teď plánujete?

Ano, poslední deska s Milokrajem „Tento svět“ byl velký kus práce v mateřštině. Určitě chci v této práci pokračovat, ale zdá se, že mě čeká nová etapa, kde budu opět více spolupracovat s jihoamerickými hudebníky a doufám, že po mnoha letech napíšu písně i ve španělštině. Nejspíš je tedy pravděpodobné, že budu psát česky i španělsky, tak přemýšlím, že bych mohla poprvé udělat dvoujazyčnou desku. Uvidíme jaké texty a písně se mi podaří napsat, psaní mi ted‘ jde trochu pomaleji než obvykle, soustřed’uji se na hraní, koncertování a učení, takže na skladbu nebyl moc klid.  Ale těším se na novou hudbu a natáčení, ke kterému bych ráda přizvala i hosty, jako například harfistu Edmara Castañedu, se kterým jsem natočila desku La marea v roce 2005 a dále singl Cesta domů z roku loňského.

 

 

Stejná otázka i pro Vás Gabo. Do jakého projektu se teď pouštíte, co plánujete?

Pracuji na svém prvním solovém albu, pro které se chystám spustit sbírku na stránkách Indiegogo, což bude minimálně rok intenzivní práce, ale těším se, že konečně natočím písně, které jsou tak velkou součástí mé hudební dráhy.

Jak dlouho bude trvat Váš společný projekt? Chystáte koncerty i po Evropě?

Určitě vnímáme náš projekt jako dlouhodobou spolupráci a kromě koncertů v České republice už jsme také hráli v Německu, Holandsku a Belgii, tak doufáme, že se nám podaří s touto hudbou více cestovat.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Vaše souhra je geniální, přejeme mnoho úspěchu a děkujeme za rozhovor.

My děkujeme!

(Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví není zcela jisté, zda se koncerty uskuteční, sledujte prosím webové stránky Marty Töpferová a Gaba Nasse, děkujeme za pochopení)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.