16.08.2012 13:00

Rozhovor s Maggie's Marshmallows: Zahrát si na Pohodě byl úspěch

Maggie`s Marshmallows Maggie`s Marshmallows Foto: Martin Šťastný

Začátkem června vydala tahle mladá garage-punková kapela své debutové EP, aby pak v červenci, jako jedna z mála českých kapel, zahrála na festivalu Bažant Pohoda. Jejich vystoupení v Europa stanu zaujalo spoustu posluchačů, i když, jak prozradili MusicWebu, se na festival dostali vlastně náhodou.

Kapelu Maggie`s Marshmallows znám už několik let, na benzínových pumpách jsem všude viděl Vaše nálepky. Ale jinak jste trochu mysteriózní kapela, vlastně o vás nejde takřka nic dohledat. Tak jak a kde vůbec Maggie`s Marshmallows vznikli?

Stoupa: Tak vznikli jsme v Praze (smích). Bylo to tak, že jsem měl kapelu, ve které jsem hrál na basu. S tou kapelou se nic nedělo. Jednou jsme měli zkoušku, na kterou nepřišli kytaristi, byli jsme tam jen sami s bubeníkem, tak jsem volal Meg, ať veme kytaru a přijede. Pak jsme se začali v téhle sestavě scházet pravidelně, ale tomu se stejně nedalo říkat kapela, už jsme se sice jmenovali The Maggie‘s Marshmallows, ale neměli jsme koncerty, nic. Problém byl v tom, že bubeník neměl čas na dvě kapely, a tak zůstal v původní a s námi začal hrát Vojta.

Vojta: A to bylo v roce 2010, takže před dvěma roky.

Vždycky mě mile překvapí ženská hrající na basu, a ještě k tomu zpívající. Jak to vzniklo?Maggie`s Marschmallows

Meg: To, že zpívám, vzniklo tak, že jsem byla zvolena, že z nás tří zpívám nejlíp (smích). A s tou basou… Já jsem začínala na kytaře.

Stoupa: Hráli jsme tak asi půl roku, Meg na kytaru, já na basu. Pak se to vyměnilo, protože to tak bylo lepší.

Meg: Fakt jsem na tu kytaru neuměla hrát. (smích)

Po dvou letech jste se dopracovali k EP. Pro spoustu kapel je období po vydání alba obdobím úlevy, kdy konečně skončí práce na nahrávání atp. Jak jste si vy užili první měsíc po vydání?

Stoupa: Celý měsíc jsme měli pauzu, protože Vojta i Maggie dělali bakalářku, takže já jsem chodil hold do zkušebny hrát sám.

Meg: Měli jsme studijní pauzu, na kapelu nezbyl bohužel čas, já jsem obhájila teprve včera, dneska jsme si dali zkoušku a večer zase po době hrajem.

A jak se na tu desku díváte po téhle měsíční pauze? Jaké na ni máte první reakce?

Stoupa: Myslím se, že to je nejlepší, co bychom dokázali nahrát. Vymysleli jsme si to, že kapelu chceme nahrát celou najednou. Se zpěvem, klávesama, se vším, a vůbec jsme nevěděli, jak to dopadne. Vloni jsme nahráli EP, a to byla úplná sračka, nic z toho se vůbec nedalo použít, nikdy jsme to nevydali. Takže jsme to celý zavrhli a vybrali jsme nový studio. Pro nové EP jsme teda vybrali GM studio v Jablůnkově, což je asi pět hodin cesty, kousek od Třince. Když jsme tam jeli, měl jsem celou cestu depresi, že to dopadne úplně stejně, že tam jedeme přes celou republiku, abychom udělali stejnou věc. Pak jsme tam přijeli a od začátku panovala výborná atmosféra. Měli jsme představu, jakýho zvuku bychom chtěli dosáhnout a taky jakým způsobem. Martin, ten chlápek ze studia, je velice schopnej člověk a vyšel nám ve všem vstříc.

Meg: Problém tý minulý nahrávky byl hlavně v masteringu, protože ho dělal člověk, který vůbec nechápal, jakýho zvuku chceme dosáhnout. Letos to bylo jinak. Poslali jsme zmixované nahrávky do studia v Darmstadtu, ve kterým dělalo postprodukci nahrávek hodně našich oblíbených kapel.

Stoupa: V Německu je totiž scéna těhle garážových kapel se starým zvukem. Tak jako tady je indie nebo něco takovýho, tak tam jedou v tomhle stylu. A v podstatě všechny kapely z týhle scény natáčely, nebo aspoň dělaly mastering svých nahrávek v tomhle studiu. Takže jsme věděli, že to musí dopadnout dobře, věděli jsme, co od toho chcem. A vlastně druhá zmasterovaná verze, po nějaký komunikaci mezi náma a tím člověkem, je na tom EP. Bez problémů, věděli, co chceme, super.

Čtěte také: The Maggie's Marshmallows a Trailer Trash pokřtili v Lese čerstvá EP

Maggie`s MarshmallowsPůvodně jsem se chtěl zeptat, jestli ta vaše lehce retro punk image je jen stylizace, ale jak tak na vás koukám a poslouchám vás, je vidět, že tímhle stylem vážně žijete.

Stoupa: Všichni posloucháme tuhle hudbu a nic jinýho. Zvuk kapely je danej a není tam o čem moc mluvit. Tady to každýmu přijde divný, ale v jinejch zemích, v Itálii, v Německu, ve Švýcarsku nebo v Rakousku, tam je těhle kapel fakt hodně, jsou tam velký žánrový festivaly, mají vlastní labely, všechno. To u nás není.

Ale pro vás je přece dobře, že jste originální, nemyslíte?

Stoupa: Asi jo, ale myslím si, že to sem přijde.

Když jsi mluvil o tom, že v Německu je fungující scéna, kde máte spřátelené kapely i kapely, které posloucháš, neláká vás zabalit to tady a odjet na půl roku nebo na rok do Německa a zkusit to tam?

Meg: Na koncerty tam jezdíme často, už jsme jich tam několik odehráli, teď domlouváme nějaké koncerty na zimu. Mně přijde, že lidi tam konkrétně tuhle hudbu chápou mnohem líp. Třeba to i znaj, jsou tam nahrávací studia pro tyhle kapely, v obchodě s deskama najdeš věci, co máme rádi, a u nás je neseženeš.

Stoupa: No my jsme vždycky z Německa nadšení, tam je to vážně něco jinýho. Člověk pak přijede domů a připadá si jak na vesnici.

Jako jedna z mála českých kapel jste se teď podívali na festival Bažant Pohoda, což je rozhodně úspěch.

Stoupa: Určitě je to úspěch. Většina kapel píše nějaký maily a podobný věci, my jsme to neřešili vůbec.

Meg: Ono se to stalo tak trochu omylem. Hráli jsme v Ostravě a ten koncert byl vážně zlej…

Vojta: Ale nebylo to tak hrozný, byl to dobrej koncert (smích).

Meg: Padala mi basa z popruhu, Vojtovi se rozbila šlapka... A někoho to asi pobavilo, a tak nás doporučil někomu z organizátorů (smích). Asi do týdne nám napsali z Pohody.

Jaké máte koncertní plány na léto kromě zmíněné Pohody?

Stoupa: Ještě bychom měli hrát na Trutnově, ale nemáme zatím nic potvrzený. Oni ten festival asi vážně dělají tak, že nic moc neřešej (smích). Takže jsme dostali nabídku, ať tam zahrajem, ale od tý doby se neozvali (smích).

 

S kapelou Maggie`s Marschmallows jsme se potkali přímo na festivalu Bažant Pohoda, kde pro nás měli dobrou novinu, a to že skutečně zahrají na trutnovském festivalu. Pokud na Trutnov Open Air festival (16. – 19. srpen) nepojedete, máte možnost si tuto mladou garage-punkovou sestavu poslechnout naživo už 24. srpna, kdy vystoupí společně s kapelami Kill the Dandies a Trailer Trash v pražském Kokpit café.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.