Ornette Coleman byl (a stále je) jedním z předních představitelů free jazzu. Texaský rodák začal na alt saxofon hrát ve svých čtrnácti letech, a poté koncertoval v nejrůznějších uskupeních hrajících bluesové a jazzové skladby, stejně jako taneční muziku. Ornette Coleman působil v kapele, kterou tvořili trumpetista Don Cherry, bubeník Billy Higgins a později i basista Charlie Haden. V roce 1960 nahrál desku Free Jazz: A Collective Improvisation, která je jednou ze stěžejních desek free jazzu dodnes.
Free jazz je již odnoží jazzu, která lecjakého dnešního posluchače zcela obchází, nicméně Ornette Coleman byl i velkou inspirací pro mnohé mladé nadějné jazzové umělce. Není tomu tak dávno, co festival Mladí ladí jazz přivezl americké trio The Bad Plus, kteří vystoupili 19. dubna 2015 se skladbami z desky Science Fiction (1972) právě od Ornetta Colemana. Divoká, nezvladatelná smršť free jazzu se tak dostala prostřednictvím kapely i nyní k českému publiku.
Se jménem Ornetta Colemana je jednoznačně spojený alternativní improvizační přístup, a to nejen k jazzu, ale k hudbě jako takové. Experimentoval i s žánrem, který měl vlivy jazzu a punku zároveň, ale vždy nechal zaznít i jasné kořeny blues nebo klasického jazzu. Pouštěl se do funku, ale stejně tak se podílel na tvorbě spolu s Jerrym Garciou ze skupiny Grateful Dead. V roce 2007 se Ornettu Colemanovi dostalo hned dvou významných ocenění (z mnoha) – získal Pullizerovu cenu za desku Sound Grammar a taktéž Grammy za celoživotní dílo.
Hudebníkův koncertní kalendář se během posledních pěti let již tolik nezaplňoval. Jeho poslední veřejné vystoupení se konalo přesně před rokem v červnu 2014 v Prospect Parku v Brooklynu. Toto vystoupení zorganizoval jeho jediný syn Denardo jako poctu jeho tvorbě. Průkopník experimentální hudby, která je i dnes pro leckterého zapřisáhlého alternativce oříškem k rozlousknutí, zemřel dle rodinných příslušníků v Manhattanu na srdeční zástavu.