15.08.2013 13:00

Albánský iso-polyfonický sbor v podání Strun podzimu

Napsala:

Letošní ročník festivalu Struny podzimu přiveze netradiční interprety různých hudebních žánrů. Z world music se do Prahy chystá nejen Brazilec Vinicius Cantuária, ale také Albánský iso-polyfonický sbor.

Každoročně se v prostorách Českého muzea hudby konají v rámci festivalu Struny podzimu vystoupení koncertní série autentických vokálních projevů z celého světa. Tento název festival opravdu dodržuje a pokaždé přiveze seskupení z úplně jiné země. Z dřívějších ročníků jmenujme alpské jódlování skupiny Heimatklänge, opravdu unášející vystoupení sardských zpěváků Tenores di Bitti i korsické polyfonní zpěvy v podání A Filetta.

Loňský ročník představil z tradiční hudby zpěvy sibiřských Ayarkhaan, které vokální vystoupení obohatily o hru na brumle. Severský a zasněžený zvuk letos vystřídají balkánské zpěvy ze Země orlů v podání Albánského iso-polyfonického sboru.

Zpěváci ze sboru využívají svých hlasů, navzájem se propojují a doplňují, nikdo však není hlavním zpěvákem ani doprovodným. Slovo iso pochází z byzantského ison a znamená specifický bordunový doprovod polyfonního (vícehlasého) zpěvu. Monotónně znějící části jsou již známy z byzantské chorální hudby. Tyto party buď podporují hlavní melodii nebo naopak protimelodii dané skladby.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Albánská iso-polyfonie dokáže ve svých skladbách propojit mnohaletou tradici, rozkvétající období i dobu útlaku. Písně se zpívají již po dobu stovek let na různých oslavách – v hospodách, na svatbách či na pohřbech. Z toho vyplývá jejich velká tradičnost, která se uchovala sice až do 21. století, ale nyní jsou písně pouze záležitostí sborů. S tím souvisí i turismus, který se o danou tradiční tvorbu začíná znovu zajímat. Od roku 2005 iso-polyfonie patří na seznam UNESCO jako mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva.

 

 

Spolu se sborem přijede na festival také mistr albánského zpěvu Hysni (Niko) Zela. Hudebník propojuje iso-polyfonii s albánskou dechovkou. Je zároveň zpěvákem albánské skupiny Fanfare Tirana, která vznikla v roce 2002, do povědomí se dostala v roce 2007 albem Albanian Wedding. Kapela spolu s TransGlobal Underground letos vystoupila na festivalu Colours of Ostrava.

V bývalém kostele sv. Máří Magdaleny, tedy v Českém muzeu hudby, v Praze na Malé Straně vystoupí Albánský iso-polyfonický sbor v úterý 15. října od půl osmé večer. Vstupenky jsou k zakoupení ve třech různých kategoriích, a to za 280, 420 nebo 540 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.