Bruce Springsteen, také přezdívaný jako Boss, se narodil 23. září 1949 ve státě New Jersey. Své dětství strávil s rodiči a dvěma sestrami a byl vychováván v římskokatolické víře. V hudbě se často i dnes vrací k irským katolickým kořenům.
Jeden velký americký sen aneb co bychom si počali bez Lincolna
Spořádaná rodina s evropskou krví žijící na malém americkém městě. Přesně v takovém prostředí Springsteen vyrůstal. Jeho specifické chování se však vymykalo normálu a ve škole učitelé Bruce komentovali jako „samotáře, který chtěl jen hrát na kytaru.“ Když jako malý viděl Elvise Presleyho, uchvátila ho muzika, avšak větší podporu u rodiny nikdy nezískal.
Bývalý prezident Spojených států, Abraham Lincoln, se učil již jako dospívající politické spisy v trojstěnné, chudé místnosti a vznikla tak americká legenda o člověku, jenž se sám dokáže vypracovat na úplný vrchol pomocí vlastních sil a píle. V dětství si Springsteen zamiloval hudbu, v dospívání jejímu kouzlu propadl úplně, poté začal v šestnácti letech hrát po malých barech a snažil si plnit svůj sen i přes nepříliš příznivé podmínky. Na nových skladbách pracoval celé noci a snažil se vyjádřit své pocity pomocí vlastní hudby. Není to alespoň trochu podobný příběh?
První album s názvem Greetings from Asbury Park, N.J. vyšlo v roce 1973. Pod vlivem úspěšné kariéry písničkáře a generačního hlasu Boba Dylana chtěla nahrávací společnost z Springsteena utvořit podobnou národní postavu. On ale dále tvořil hudbu vlastní a první větší úspěch přišel o dva roky později s albem Born to Run.
Narození ve Státech a stálá práce na snu
Teprve v roce 1984 vyšlo Bruceovo přelomové album. Born in the U.S.A. vznikalo celé dva roky, ale práce na něm se opravdu vyplatila. Všech dvanáct skladeb alba nyní patří mezi nejznámější repertoár hudebníka a album se zařadilo mezi nejlepší rockové počiny vůbec. Stylově se Bruce drží kytarové struktury a Bruceovy irské kořeny se projevují ve vypravěčských textech. Skladba My Home Town se drží countryové tradice v nostalgii po rodném městě.
Desku však završuje rockově laděná Dancing in the Dark a píseň stejnojmenná s celou deskou – Born in the U.S.A. Zvukově osmdesátková skladba se často interpretuje jako patriotská, avšak v textu se Bruce vyrovnává s výsledky vietnamské války. Najdeme zde témata dělnické třídy i zážitků z války, které mu vyprávěl kamarád. Však deska Tunnel of Love své předchůdkyni jak po textové, tak po hudební stránce silně šlape na paty.
Zatím poslední studiové album Working on the Dream vyšlo na začátku roku 2009. Deska začíná skladbou Outlaw Pete (Psanec Pete), která vypráví příběh o muži snažícím se udělat v životě správné kroky. Pete si uvědomuje, že život je konečný a Bruce skrze postavu v písni vyjadřuje, že minulost si každý nese sám, stejně jako hříchy, se kterými se musíme naučit žít. Celý příběh alegoricky vztahuje na americký národ. Písně, které v sobě mají příběhy se zvláštním životním poselstvím, jsou pro Bruceovu tvorbu typické.
Fanoušci se mohou těšit na 5. března, kdy vyjde nová deska, již sedmnáctá v pořadí - Wrecking Ball. Obsahovat bude jedenáct skladeb, limitovaná verze alba ještě nabídne o dvě písně více. Ochutnávkou z připravovaného alba je skladba We Take Care of Our Own.
Zpěvák a kytarista uspořádal k nové desce také turné, které zahrnuje zprvu Spojené státy a poté se přesune do Evropy. Ve vršovické Synot tip Aréně vystoupí Bruce Springsteen ve středu 11. července a Praha je tak jediným zastoupením jeho koncertního turné pro střední a východní Evropu. Doprovodí ho E Street Band, který s hudebníkem vystupuje již od roku 1972, avšak spolupracoval i s Bobem Dylanem, Stingem, skupinou Dire Straits a dalšími. Vstupenky na pražský koncert jsou již v prodeji a cena se pohybuje mezi 1100 až 1950 korunami.