31.07.2014 20:45

Brutal Assault 2014 nabídne bohatý program i pro fanoušky metalcoru

Na devatenáctém ročníku festivalu Brutal Assault, konajícího se mezi 6. a 9. srpnem, se pod obří kovovou orlicí, mezi zdmi Josefovské pevnosti rozezní libými tóny také mladé kapely jako Bring Me The Horizon, Architects nebo August Burns Red.

V první části pozvánky na Brutal Assault jsme si představili ty o něco více metalové formace, jejichž členové se pravděpodobně budou na pódiu objevovat v různých kombinacích černého textilu, kůže a kovu. Tentokrát je však řada na mladší generaci. Mluvíme zde o potetovaných metalcore kapelách v barevných tričkách, kteří možná nejsou tak ortodoxní jako Venom nebo Obituary, ale o to větší nasazení a energii tyto mladé partičky na pódiu předvádí.

Tím největším lákadlem z této žánrové škatulky jsou pro tento ročník Brutalu britští Bring Me The Horizon. Již jejich druhé album Suicide Season je katapultovalo na výsluní anglické scény, na kterém se s dalšími alby vytrvale drží. Nekorunovaní králové britského metalcoru v čele s nesporně sympatickým frontmanem Olim Sykesem vydali loni, po odchodu kytaristy Jony Weinhofena k domácím I Killed The Prom Queen, album Sempinternal, kterým si nekompromisně potvrdili svoji pozici žánrových špiček.

Čtěte také: Hugh Laurie a večer plný pestré hudby i svérázného humoru

Málokterá kapela si zároveň zaslouží sekundovat Bring Me The Horizon jako jejich o něco progresivnější kolegové ze stejného ostrova, brightonští Architects. I tato, co se alb týče, lehce aktivnější kapela vydala v poslední době novou desku s titulem Lost Forever // Lost Together, jenž zvítězila v letošních Kerrang! Awards v kategorii „Album roku“.
Tam, kde se tyto dvě ostrovní kapely dotýkají spíše závažnějších témat, se další dvě, tentokrát americké smečky, spíše baví. Dvě kapely s nemožně šílenými názvy, hudbou i celkovým vystupováním.

První z nich je californský elektro-deathcore Arsonists Get All The Girls. Pánové se podle čím dál častějšího trendu rozešli s labelem a pouze ve vlastní režii letos vydali čtvrté album Listen To The ColorTakřka na stejné vlně jako AGATG si jedou i Iwrestledabearonce s tím rozdílem, že u nich předvádí hluboký growl půvabná Courtney LaPlante. Iwrestledabearonce také kombinují deathcore s hutnou masou elektronických prvků a vzhledem k jejich celkovému humornému pojetí vlastní tvorby je možno od obou kapel očekávat podobnou zábavu jako předvedli dva roky zpátky na Brutal Assaultu nintendo-coroví Horse The Band.

 


Další ženou za mikrofonem je Vicky Psarakis, která si na Brutalu odbyde svoji českou premiéru v čele kapely The Agonist. Po tom, kdy od The Agonist odešla původní zpěvačka Alissa White-Gluz, aby nahradila Angelu Gossow v Arch Enemy, lze očekávat, že ze sebe Vicky i zbytek kapely vydají maximum, aby dorovnali laťku vysoko nastavenou Alissou. Jméno, které v tomto žánru také musí padnout, jsou August Burns Red, dnes již metalcorová klasika, která svými breakdowny přijede zpříjemnit mladším ročníkům závěrečný večer Brutal Assaultu.

Pro tu část obecenstva, která si nepotrpí na synťáky, vyžehlené patky a kytarové kudrlinky, naopak raději rozhodí kladiva v pitu na pořádný mosh-core, jsou tu například H2O, ostřílení hardcore týpci z kolébky žánru, New Yorku, a také jejich „starší bráchové“ ze stejného města, Sick Of It All, kteří patří mezi zakladatele newyorského hardcoru a slouží spolu s dalšími jmény jako učebnice pro hardcorové kapely po celém světě.

Nejšílenější show bude letos dost možná patřit mathcorovým veteránům Converge, v čele s neúnavným frontmanem Jacobem Bannonem. Jejich epileptická show, při které zazní nepochybně jak songy z poslední All We Love We Leave Behind, tak z kultovní Jane Doe vypukne taktéž v sobotu večer, půl hodiny před půlnocí.

Čtěte také: Reportáž z koncertu HIM na Benátské noci

Pořadatelé nikdy nezapomenou i na fanoušky progresivních riffů a hluboko podladěných kytar. Každý rok pozvou alespoň pár jmen, spadajících do škatulky „djent“. V minulosti se na Brutal Assaultu vystřídaly kapely jako Vildhjarta, Textures nebo Safety Fire či starší představitelé moderního metalu Mnemic a Sybreed. Letos však hlavní progresivní tahouni Tesseract museli svoje vystoupení zrušit z rodinných důvodů.

 

 


Djentovým králem letošního Brutalu bude tedy kytarista a producent Tomáš Raclavský se svojí kapelou Modern Day Babylon, kteří si loňskou deskou Travelers vydobyli velice slušnou a vysokou pozici nejen na české, ale i světové progresivní scéně. Další kapelou, pohybující se na hranici djentu a hip hopu, jsou Hacktivist, o kterých si ale povíme ve třetím článku, stejně jako o Devinovi Townsendovi, Combichrist, či Chthonic.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.