Brutal Assault dnes již platí za naprosto obligátní akci pro každého fanouška tvrdé hudby. Na poli metalu totiž vyniká svojí skoro až multižánrovostí. Na jednom pódiu se zde mohou vystřídat potetovaní a vyžehlení emo-scene-coraři s letitými a monumentálními legendami té nejtvrdší severské scény. Vedle toho se klidně může objevit formace kombinující metal s jazzem či industriálem. Každopádně Brutal Assault vždycky připraví nějaké překvapení, aniž by však byli ochuzeni ti nejortodoxnější metaloví fans.
Headlinerem se po dlouhých spekulacích stali velmistři thrash metalu Slayer. Ochuzená o dva původní členy, tedy rok zpátky tragicky zesnulého Jeffa Hannemana a za podivných okolností vyhozeného Davea Lombarda, se kapela dala rychle dohromady a na rok 2015 chystá jedenácté dlouhohrající album. Lombarda s vlastním projektem mohli však vidět návštěvníci loňského Brutalu, stejně jako další jméno z "velké thrashové čtyřky", newyorské Anthrax. Na doplnění třeba dodat, že zbylá dvě jména z této "čtyřky" byla potvrzena na dvou koncertech Aerodrome festivalu, avšak Megadeth z osobních důvodů nedorazili, proto thrashové fanoušky letos hudebně obšťastnila pouze Metallica.
Čtěte také: Metallica rozbouřila nebe nad Prahou
Dalším tahákem jsou finští Children Of Bodom, kteří si letos mohou napravit reputaci po svém posledním vystoupení na tomto festivalu, kdy frontman Alexi Laiho nebyl zcela ve své kůži, a proto byl jejich set skorem průměrný. Toto však byla ojedinělá situace, proto se návštěvníci devatenáctého ročíku festivalu mohou bezpochyby těšit na zábavnou show, kde Laiho a spol. budou sypat z rukávu dnes již nesmretelné hity, které jim před deseti lety otevřely cestu do metalového mainstreamu. Jen o kus dál, ze Švédska, jsou jejich žánroví kolegové Soilwork, kteří Brutal Assault navštívili naposledy v roce 2011, a i tentokrát jsou jedním ze známějších jmen na plakátech.
Kdo se však na Brutal Assaultu představí poprvé, jsou marihuanovým oparem obestření Down, kultovní stoner metal z New Orleans v Louisianě, kapela, kterou založil Phil Anselmo a po rozpadu ještě kultovnější Pantery se stala jeho hlavním působištěm. Down, kteří v posledních letech zaznamenali zásadní personální změny, se v posledních letech prezentovali dvěma EP namísto studiové desky. Není snad vhodnější kapela, která by se hodila do rozpálených srpnových dní, než tito jižané a určitě by jim slušel set spíše ve dne, byť jako headlineři budou dozajista hrát klasicky večer.
V USA zůstaneme, protože z této země svobody a rovnosti přijede nesvatá trojice tradičního amerického deathmetalu, a sice Obituary, Six Feet Under a Suffocation. Posledně jmenovaní stáli už v roce 1988 u zrodu deathmetalu a ani čtvrt století poté neztratili nic ze svojí brutality a tvrdosti. Zároveň jsou Suffocation také kapelou, která stála u zrodu nástupce deathmetalu, kterým je dnešní moderní deathcore, když do své tvorby namíchali breakdowny a další prvky, dnešním core kids velice dobře známé.
Další dvě legendární jména z floridské Tampy asi netřeba dlouze představovat. Obituary, ještě o něco starší smečka než Suffocation, slaví letos třicáté výročí svojí existence, ale ani jejich letité působení jim nebrání přizpůsobovat se moderním trendům, proto prostředky k nahrání svojí deváté desky aktuálně vybírají online na Kickstarteru. Stejně jako Obituary i Six Feet Under vystoupí na Brutalu již poněkolikáté a při svém posledním vystoupení parta kolem Chrise Barnese (původně vokalisty Cannibal Corpse), vytrvale převádějící nesmrtelné rockové hity do death metalových aranží, sklidila patřičný úspěch.
Když opustíme americký kontinent a vrátíme se zpět do mrazivé severní Evropy, dostaneme se ke jménům, kterými nepohrdne žádný pravověrný blackař či viking. V první řadě to jsou Amon Amarth, další melodeath ze Švédska, kteří svojí image severských válečníků uhranuli srdíčko nejednoho metalového teenagera. I ten, kdo Amon Amarth vůbec neposlouchá, snad musí znát jejich nesmrtelnou hymnu "The Pursuit of Vikings". Zástupci toho nejtemnějšího metalu mezi headlinery jsou Satyricon, norské blackové duo Satyra a Frosta, kteří také rozhodně nejsou na BA poprvé a stejně jako mnoho dalších účinkujících přijedou do Josefova obhájit čest loňského alba, v jejich případě eponymní fošny Satyricon.
Čtěte také: Reportáž z Metalfestu 2014
Přes zlometal Satyricon se dostaneme k ultimátním vzorům a otcům celé blackmetalové scény, a sice k britským Venom. Jejich album Black Metal z roku 1982 dalo název celému jednomu metalovému odvětví a posloužilo jako učebnice pro nejrůznější extrémní metalové styly. Nové album Venom je ohlášeno na letošek, takže je velice pravděpodobné, že se nějakého kousku z něj dočkáme i na pódiu Brutal Assaultu. Z Británie pochází také další stylotvůci My Dying Bride, zásadní jméno pro doommetal, který je na Brutal Assaultu vždycky spíše tím okrajovým žánrem, přesto jsou však My Dying Bride na festivalu vítáni také jako několikanásobní veteráni. Další kapely, na které se mohou těšit hlavně mladší fanoušci, jsou Bring Me The Horizon, Tesseract nebo Converge. O tom si ale povíme v příštím článku.