Frank Zappa byl za svého života znám jako pedant, který od svých spoluhráčů vyžadoval maximum. Pro své složité a aranžérskými nápady prošpikované kompozice si vybíral jen ty nejkvalitnější hudebníky své doby. Zároveň je využíval v podstatě jako jakési živé nástroje, jež ovšem čas od času rád obměnil pro další posun ve svém hudebním cítění.
Čtěte také: Gary Lucas vydává nové album inspirované filmovou hudbou
Z toho logicky plyne, že tak existuje ohromná skupina bývalých spoluhráčů tohoto skladatele, z níž se rekrutují uskupení, která i po jeho smrti dál šíří Zappův hudební odkaz. Za poslední léta si už čeští fanoušci Franka Zappy zvykli, že sem tak jezdí skupina, kterou vede zpěvák Napoleon Murphy Brock a klávesista Don Preston. Ti prezentovali starší sólovou Zappovu tvorbu z šedesátých let a období s Mothers of Invention. Druhý takový soubor kytaristy Ika Willise se vracel pro změnu k Zappově rockovější éře druhé poloviny sedmdesátých let. Zappův syn Dweezil zase se svojí mladou kapelou Zappa Plays Zappa v Praze zahrál spolu s mnohými hosty (Steve Vai, Terry Bozzio či již zmíněný Napoleon Murphy Brock) výcuc toho nejlepšího z celé skladatelovy kariéry.
Koncerty ex-zappistů do Čech často přiláká festival Zappanale, který se sice koná v sousedním Německu, konkrétně ve městě Bad Doberan, nicméně při cestě na něj či z něj si hudebníci rádi často udělají zajížďku i k nám. Tento festival zakládal ještě sám Frank Zappa, příští ročník bude slavit už čtvrtstoletí pořádání.
Nyní do brněnského klubu Metro zavítá různorodá parta pojmenovaná Banned from Utopia (podle desky Man from Utopia z roku 1984), která prezentuje v zásadě Zappovo období konce sedmdesátých let a tu část osmdesátých, kdy se Zappou jednotliví hudebníci spolupracovali. Tuto kapelu vede charismatický zpěvák a multiinstrumentalista Robert „Bobby" Martin. Ten kromě údiv vzbuzujícímu vysokému hlasovému rozsahu je též vynikajícím klávesistou a hráčem na různé dechové nástroje. Se Zappou spolupracoval v letech 1981 až 1988, a podílel se tak například na deskách Jazz from Hell, The Best Band You Never Heard in Your Life, Man from Utopia či Does Humor Belong in Music?.
Jeho spoluhráčem bude zpěvák a kytarista Ray White. Ten se Zappou spolupracoval od roku 1978 do roku 1984 a zažil tak Zappovo velkolepé turné k desce You Are What You Is v roce 1981, ze kterého i vznikl slavný halloweenský televizní záznam vydaný pod názvem The Torture Never Stops. Této slavné události se účastnil i další člen kapely Banned from Utopia, bubeník a perkusista Ed Mann. Častý návštěvník německého Zappanale je oblíbeným hudebníkem zappovských fanoušků, neboť je stále velice aktivní muzikant a kromě spolupráce se slavným skladatelem ( v letech 1977 – 1988) dosáhl i slušných výsledků ve své sólové kariéře.
Baskytary se v kapele ujme Tom Fowler. Ten zažil u Zappy počátky sedmdesátých let, spolupracoval s ním v letech 1973 až 1978 ještě v dobách Mothers of Invention. Zajímavostí je, že zde s ním hrál také jeho bratr, pozounista Bruce Fowler. Později hrál též se slavným francouzským houslistou Jeanem-Lucem Pontym a také klavíristou a zpěvákem Rayem Charlesem.
Sestavu dále doplní kytarista Mike Miller, saxofonista Albert Wing a bubeník Morgan Agren. Právě poslední dva zmínění se Zappou sice spolupracovali jen v roce 1988, kdy Zappa uskutečnil své poslední velké turné, nicméně měli tak alespoň podíl na úspěchu jednoho z nejzajímavějších skladatelových období – big bandové provedení Zappových skladeb.
Koncert skupiny Banned from Utopia se uskuteční 17. listopadu od osmi hodin večer v brněnském klubu Metro, aby připomněl dvacáté výročí úmrtí odvážného rockového skladatele Franka Zappy. Vstupné v předprodeji činí 390 korun, na místě v den konání 500 korun. Komu by nestačil koncert Banned from Utopia, může se těšit na chystanou pokoncertní after party, kde zahraje domácí kapela Frank Zappa Quartet. Ta se může pyšnit tím, že patří k nejlepším interpretům Zappovy hudby v České republice.