Každoročně se v pražských klubech můžeme v jednom týdnu setkat s představiteli romské hudby z nejrůznějších koutů světa během festivalu Khamoro (překl. sluníčko). Žánrově se od sebe šest večerů liší, festival pojímá romskou hudbu jako celek a dojde jak na tradiční, tak na současnou muziku. Minulý rok do Prahy zavítali například bulharská kapela Martin Lubenov Orkestar v čele s akordeonistou Martinem Lubenovem, pyrenejské flamenco a portugalský fad zazněl v podání Ciganos D´Ouro a Česko bylo zastoupeno skupinou Bachtale Apsa nevidomého hudebníka Mária Biháriho.
Rozdělení dnů a tematických večerů se letos nijak nemění. Pondělí odstartuje Khamoro svou hudební složku koncertem současné romské hudby belgické kapely Mec Yek v klubu Retro. Následující dva večery Gypsy jazzu se budou konat v klubu Jazz Dock. Belgičan Fapy Lafertin představí své jazzové kytarové umění v úterý a další den ho ve stejném žánru vystřídá německo-nizozemská skupina Sonnekai.
Na následující dva večery se festival přesune s melodiemi tradiční romské hudby do klubu Roxy. Tyto koncerty většinou předvedou pestrou nabídku hudebníků, ukážou různá pojetí romské hudby napříč evropským kontinentem a slibují jedinečný zážitek s tou nejtradičnější romskou hudbou. Nejenže se rozezní typické nástroje, elegické hlasy i skladby, ale také se bude na co dívat - třeba na pestré oblečení.
Cesta kolem Evropy za jeden večer
Česko letos zastoupí krumlovská skupina Cinži Renta, z Makedonie přijedou zástupci balkánsko-romské hudby Kočani Orkestar a španělské flamenco tentokrát zazní v podání zpěvačky Carmen Fernandez. Vystoupí však i skupiny z Francie, Ruska či Belgie. Z Ruska přijede kapela Nikolaye Vrbitského, která ve své hudbě zahrnuje romské rytmy spolu s ruskými. Srbské zastoupení bude mít na festivalu hudebník Stevan Familić. Francouzští Urs Karpatz, kteří existují již od roku 1993, odehráli přes 2000 koncertů zahrnujících Evropu, Asii i Ameriku.
Festival vyvrcholí závěrečným koncertem v klubu SaSaZu, kde se představí všichni účinkující z předešlých dvou večerů. Na závěr pravděpodobně všichni hudebníci zazpívají společně.
Khamoro není pouze hudebním festivalem, i když šest koncertů v jednom týdnu ukazuje hudební aspekt jako dominantní. K programu patří také vernisáž výstav, divadelní představení, semináře či módní přehlídka. Festival oficiální začíná v pondělí 28. května a zakončí hudebním galavečerem v SaSaZu v sobotu 2. června. Doprovodné akce trvají až do 6. června. Vstupenky se dají zakoupit jednotlivě na každý večer zvlášť v předprodeji i na místě.