Pořadatelé Strun podzimu na tiskové konferenci v klubu Jazzdock odtajnili program letošního ročníku tohoto hudebního festivalu. odstartován již byl také předprodej vstupenek. A co tedy letos organizátoři přichystali?
Koncepce festivalu stojí na koncertech, které jsou samy o sobě žánrově často rozdílné, přesto však sledují jednoduchou myšlenku – upřednostnit kvalitu před kvantitou. Koncertní série bude probíhat od 23. září do 31. října.
Struny podzimu přivezou do Prahy hned několik jazzových hvězd
Stejně jako v loňském roce, kdy Prahu navštívil hudebník Avishai Cohen nebo Charles Lloyd, vystoupí v rámci festivalu i několik nových jazzových hvězd. Jednou z nich bude i japonská klavíristka Hiromi Uehara, která se v současnosti řadí ke špici na poli žánru jazz fusion. Dříve se však věnovala vážné hudbě a právě v ní své kvality ukázala i při svém prvním koncertě v Praze, kde vystoupila již v pouhých čtrnácti letech s Českou filharmonií.
Naposledy se v Praze objevila jako členka kapely jazzrockového baskytarového veterána Stanleyho Clarka v roce 2010. Na Strunách podzimu představí již 3. října svůj současný hudební projekt pod názvem Voice ve formě tria s baskytaristou Anthonym Jacksonem a bubeníkem Stevem Smithem.
Další jazzovou událostí bude návrat Sonnyho Rollinse do Prahy, který v ní vystoupí na den přesně po 30 letech - 31. října. Navzdory svému vysokému věku, letos mu bude 82 let, je stále velmi aktivní a výraznou hudební osobností i v současnosti.
Jazzovou nabídku uzavřou vystoupení amerického zpěváka Gregoryho Portera 9. října a brazilské zpěvačky a skladatelky Joyce Morano 14. října. Gregory Porter je považován za nový objev mezi jazzovými zpěváky, a v Praze tak představí své písně z alb Be Good z letoška, ale i loňské desky Water, která byla nominována na cenu Grammy.
Brazilka Joyce Morano obohatí program Strun podzimu o svěží vítr svých písní kombinujících jazzové standardy, bossa novu a tradici brazilských legend, jako byl například Antonio Carlos Jobim.
Po této nadílce přichází čas i na různé hudební zajímavosti. Jednou z takových bude i vystoupení kontratenorového zpěváka Philippa Jarousského s doprovodem Venice Baroque Orchestra. Na koncertě 23. září v Rudolfinu dojde na árie slavného barokního kastráta Farinelliho v podání tohoto třiatřicetiletého pěveckého talentu.
Na tento koncert naváže svým vystoupením již 30. září v kostele svaté Anny americká violoncellistka Alisa Weilerstein, která v Praze zahraje písně Johanna Sebastiana Bacha, Zoltána Kodályho či Benjamina Brittena. Její výjimečná hráčská technika a přirozená virtuozita skýtá vzrušující podívanou i pro posluchače, kteří neholdují této hudbě. Naopak se jedná o skvělý způsob, jak těmto lidem tuto hudbu přiblížit a aktualizovat ji tak.
Do prostředí africké hudby nás zavede The Brodsky Quartet & Tunde Jegede
Skladatel s africkými kořeny Tunde Jugede se představí 24. října na Pražské křižovatce s uznávaným smyčcovým kvartetem The Brodsky Quartet poměrně netradičním způsobem. Kromě klasických komorních písní od Beethovena nebo Mendelssohna dojde i na vlastní písně tohoto afrického autora, který podpoří kvartet svojí hrou na strunný nástroj Kora. Nejedná se tedy o pouhou interpretaci vážné hudby, neboť tak v repertoáru nalezneme i písně spadající pod world music či pop.
K vodám minimalismu nás zavede Gavin Bryars Ensemble. Tímto multimediálním vystoupením nám skladatel představí své nejslavnější skladby, zvláště svoji první z roku 1969 s názvem Potopení Titaniku. Při příležitosti sto let od této smutné události za podpory zvuků gramofonu a obrazových projekcí skladatel a kontrabasista Gavin Bryars polechtá sluch diváků svými zamyšlenými kompozicemi. Koncert proběhne 18. října ve Veletržním paláci.
Sérii koncertů uzavřeme tím zřejmě nejexotičtějším představením na celém festivale. Jedná se o ženské trio Ayarkhaan z Jakutska, které se věnuje tradičním zpěvům místních šamanů. Tyto vokální zpěvy ve skutečnosti odkazují na jakousi tajnou řeč, kterou využíval šaman pro komunikaci s duchy. Své zpěvy podpoří členy tria i hrou na jeden z nejstarších a nejprimitivnějších nástrojů na světě – brumle, který obohacuje celé vystoupení o fantaskní zvukové barvy, přenášející posluchače až někam na Sibiř.
Tak vypadá ve zkratce program letošních Strun podzimu. Kromě této široké koncertní nadílky mysleli organizátoři opět i na nejmenší diváky. V divadle Minor od 19. do 21. října pod názvem Struny Dětem nabídnou koncerty pro děti, zvukové workshopy a další zajímavosti. Na samotný závěr festivalu se 3. listopadu uskuteční také opět festivalová noc Spotlight v klubu Roxy, jejíž program bude teprve ohlášen.
Vstupenky se dají zakoupit v předprodejní síti Ticketpro, lze je také nově zaplatit on-line platbou (tzv. HOMEticket) přes internet a vytisknout si lístky doma. Slevy jsou dostupné jak pro seniory nad 65 let, držitele průkazů ZTP a ZTP-P, tak i pro studenty po předložení karty ISIC.