Pianista Gonzalo Rubalcaba již dávno rozhodně není nějakým nováčkem, který by na plánovaném koncertě pouze nějak sekundoval. Češi ho měli možnost vidět vůbec poprvé již v roce 1990, kdy sem tento kubánský emigrant přijel jako člen kapely Dizzyho Gillespieho.
Kromě jazzu se věnuje také klasické hudbě, nebo dokonce i mexickým a kubánským baladám. Právě jeho původ předznamenává jeho přístup ke hře na klavír. Do své hry vkládá rytmické doprovody připomínající leckdy až bicí nástroje. Zkrátka kubánská krev se v něm nezapře. Kromě kubánských a latinoamerických vlivů, které do jazzu přináší divokost a šťávu tolik připomínající jeho horkou kubánskou krev, se však nebojí také rozvíjet složité harmonie a doprovody, na základě kterých si vybudoval i svůj typický hráčský rukopis.
Na svém kontě má již přes dvě desítky desek, bohatá je však i jeho spolupráce s jinými jazzovými hvězdami jako jsou například Chick Corea, Charlie Haden, Ron Carter i Al di Meola, se kterým ho spojují dvě společné desky.
Od 70. let jeho jméno patří ke světové kytarové špičce na poli jazz a jazzfusion
Al di Meola patří do trochu jiné generace než Gonzalo Rubalcaba. Zažil vrcholnou éru jazz fusion v 70. letech, kdy hrál ve skupině Return to Forever klavíristy Chicka Corey. Tato kapela spolu se skupinami Mahavishnu Orchestra a Weather Report patřila k nejlepším třem kapelám na poli jazz fusion. Toto období nejen této jeho spolupráce patří dnes již do jazzových učebnic, neboť desky Return to Forever se řadí k těm nejvýznamnějším hudebním počinům své doby.
Právě s Chickem Coreou přínášel v 70.letech do jazzu vlivy rocku, španělských rytmů a melodií, které samozřejmě posiloval svojí vynikající kytarovou technikou. Záhy se tak stal hvězdou na jazzové scéně a když v roce 1977 Return to Forever ukončili svoji činnost, rozjel již plně svoji sólo kariéru.
Do dnešní doby vydal přes dvacet desek, na kterých s ním hrají mnohé další hvězdy vrcholového jazzu. Zároveň se mnohokrát zapojil i do takzvaných super projektů. Například v roce 1980 spojil své síly s kytaristy Johnem McLauglinem a Paco de Luciou, se kterými pod názvem Guitar trio několik let vystupoval. Z této doby je nejkrásnější deskou Saturday Night in San Francisco, která dodnes připomíná úžasné propojení a sloučení těchto tří odlišných hudebníků. Tento ojedinělý počin pak ještě několikrát byl i znovu oživen.
S Al di Meolou také spolupracoval český klavírista a skladatel Jan Hammer
Pro české posluchače bude zajímavá i jeho deska Electric Rendezvous, na které se podílel i český klávesista a skladatel Jan Hammer (ex Mahavishnu Orchestra), se kterým i Al di Meola několikrát vedl koncertní turné (například v roce 1982).
Pomalu se blížíme do současnosti, a hodí se tak připomenout i ojedinělý akustický projekt z roku 1994, The Rite of Strings, ve kterém Al di Meola hrál v triu s francouzským houslistou Jeanem-Lucem Pontym a basistou Stanleym Clarkem. O rok později vyšla stejnojmenná deska, která dnes patří také k jedněm z milníků jazzu. I toto seskupení bylo v roce 2007 pro několik koncertů obnoveno.
Doba reunionů neminula ani Al di Meolu, a tak i on v roce 2008 podpořil znovuobnovení skupiny Return to Forever, se kterou absolvoval velice úspěšné a kritiky vysoce hodnocené turné. V současné době je věrný převážně svému projektu World Sinfonia, kterému se občasně věnuje již od 90. let.
Ke vzniku své poslední desky s názvem Pursuit of Radical Rhapsody, která vyšla v loňském roce, si přizval opět mnoho zajímavých hostů. K těm nejvýraznějším patří například akordeonista Fausto Beccalossi a jeho spoluhráč pro pražský koncert - Gonzalo Rubalcaba.
Spolu s ním vystoupí Al di Meola již 11. května od 20 hodin ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, kde tak proběhne tato ojedinělá jazzová událost, o které by se skoro i s nadsázkou mohlo říci, že se jedná o koncert roku. Ceny vstupenek se pohybují od 1335 do 2170 Kč a jsou k dispozici v sítích Ticketpro.