A o koho se tedy jedná?
Saxofonista Wayne Shorter nahrál pod svým jménem více než 20 alb, většina z nich zásadně ovlivnila celé generace umělců i posluchačů, včetně té současné. Proslul i jako spoluzakladatel kultovní kapely Weather Report, jež svoje nahrávací skóre ukončila na čísle 17. Na tuctech dalších si Shorter zahrál jako spoluhráč, jenž dokázal zásadně ovlivnit hudební charakter nahrávky. Zkušenosti získával po boku Milese Davise a získal tak ideální punc kvality pro hladký rozjezd vlastní kariéry. „Wayne Shorter je skutečný umělec, netěží ze své hvězdné minulosti, ale i ve zralém věku hledá nové cesty pro improvizovanou hudbu. Již od 60. let se projevuje jako nespoutaný tvůrčí element, ale i originální a často kopírovaný skladatel a interpret. Je prostě etalonem hudební odvahy," popisuje jazzovou legendu umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.
Desetinásobný držitel ceny Grammy míří do Brna vůbec poprvé a jistě přiláká jazzové fajnšmekry z celého Česka i zahraničí. Jeden z nejoceňovanějších světových hudebníků a skladatelů navíc přijede do Brna v kvartetu, v němž jako sidemani hrají prvotřídní instrumentalisté – bubeník Brian Blade, pianista Danilo Pérez a kontrabasista John Patitucci. „Shorter už mnoho let dokazuje, že právě v kontextu kvarteta je nejsilnější a nejhravější," říká Spilka a dodává, že jazzovými publicisty je slavný saxofonista označován jako mistr hudební zkratky. Pořadatelé se už také poohlížejí po perském koberci, na němž se Shorterovi hraje vždy nejlépe. O Shorterově pražském koncertu, který odehrál 6. listopadu 2013, se více dočtete zde.
Přečtěte si biografii Wayne Shortera
Pro amerického trumpetistu Wyntona Marsalise bylo, stejně jako pro Waynea Shortera, branou do světa velkého jazzu angažmá v kapele Arta Blakeyho. Nyní má rodák z New Orleans na kontě už devět cen Grammy a jako vůbec první jazzman v historii také Pulitzerovu cenu. „Wynton Marsalis je hudební chameleon a díky své prvotřídní technice slaví úspěchy nejen v jazzu, ale také v klasické hudbě. Jako jediný muzikant má ve své sbírce ceny Grammy jak za jazz, tak za klasickou hudbu," přibližuje Spilka.
Syn klavíristy a bratr dalších tří vynikajících jazzmanů v posledních letech slaví úspěchy především jako lídr proslulého big bandu Jazz at Lincoln Center Orchestra a právě s ním přijede 12. února na brněnský JazzFest. „Wynton Marsalis se s Jazz at Lincoln Center Orchestra vrací k úplným kořenům jazzu. Kdybych měl tento projekt popsat někomu, kdo o něm nikdy neslyšel, nejspíš bych řekl, že je to temperamentní soubor úžasných hráčů, kteří se inspirují v samotné prapodstatě afro-americké hudby, ale dokážou ji přetvořit s ohledem na hudební současnost," vysvětluje Spilka. Ve Spojených státech patří čtyřiapadesátiletý Wynton Marsalis mezi hudební i společenské celebrity. Spolupracoval mimo jiné také s Ericem Claptonem. Stal se rovněž tváří výrobce luxusních trubek Monette a jeden z modelů nese jeho jméno.
Wynton Marsalis tedy odstartuje festival netradičně už 12. února, kdy v čele svého big bandu zahraje v Sono Centru. Nestárnoucí Wayne Shorter přijede se svým kvartetem do Bobycentra 13. dubna. Limitovaná vánoční série vstupenek na oba koncerty v cenách od 590 korun je v prodeji od 5. listopadu na webu, v prodejní síti Ticketportal a v běžných kamenných předprodejích. Více informací na oficiálním webu festivalu.