Mark začínal v kapele Screaming Trees, která se svezla na vlně tehdy nově začínajícího žánru grunge. Mnohem větší pozornost než ječící stromy si však získaly skupiny Nirvana nebo Alice in Chains. V roce 2000 se kapela rozpadla a s ní zanikl i styl. Mark Lanegan poté spolupracoval s různými muzikanty a vydal se cestou napříč žánry.
Zprvu spolupracoval se svým kamarádem Kurtem Cobainem na albu The Winding Sheet. Poté si vyzkoušel folkrockové i gospelové melodie nebo působil ve skupině Queens of The Stone Age. Netradičním počinem je také album z roku 2006, Ballad of The Broken Seas, které odstartovalo spolupráci se skotskou zpěvačkou a cellistkou Isobel Campbell. Společně vydali již tři studiová alba, která se liší od Laneganovy sólové kariéry příklonem k indie popu.
V prosinci minulého roku Mark vypustil do éteru novou nahrávku s názvem Blues Funeral. Deska lehce navazuje na předchozí Bubblegum. Leč by název novinky sváděl ke škatulkování do jiného žánru, deska stojí na hranici klasických zastřených grungeových postupů a alternativního rocku. Temné album odkrývá vnitřní Laneganův svět, ve kterém nechybí vypravěčská dovednost.
Depresivní, v určitých částech až nihilistické, texty slušně korespondují s hlubokým hlasem zpěváka. Přímou ukázkou toho je i název singlu The Gravedigger´s Song, který otvírá celou desku.
Nejen novinku přijede Mark Lanegan Band představit do Prahy v rámci turné, které zahrnuje dvacet sedm měst. Již v úterý, 20. března, vystoupí hudebník s doprovodnou kapelou v klubu Lucerna Music Bar od 20 hodin. V předprodejních sítích je možné zakoupit lístky za 395 korun.