Jaci, velké teplotní výkyvy mezi létem a zimou a vlivy asijských náboženství. Tuvinská republika leží na jižní Sibiři v Ruské federaci, těsně sousedí s Mongolskem. Skupina Huun Huur Tu měla již v devadesátých letech předchůdce v kvartetu Kungurtuk. Poté ale změnili název na v překladu sluneční paprsky a pod jménem vystupují dodnes. Od devadesátých let vydávají alba včetně 60 Horses in my Heart, The Orphan´s Lament či If I´d been Born an Eagle, která se natáčela v londýnských, kalifornských i nizozemských studiích.
Tematicky je v jejich hudbě neodmyslitelná část země, ze které čtyřčlenná kapela pochází. Právě sibiřská tajga byla územím, kde po dlouhá léta lidé zpívali písně hrdelním zpěvem. Huun Huur Tu se soustředili na interpretaci tradičních lidových písní kraje, ale zabrousili i k novějším písním z dvacátého století. Vše kapela rámcuje neustále se vracející tuvanskou přítomností.
Tibeťané často využívají alikvotního zpěvu, který zní několika tóny zároveň. Jeden hlas tak dokáže v ten samý okamžik zazpívat až tři tóny najednou. Hlasivky pracují s tóny velmi jemně, a vyluzují tak harmonický (většinou) dvojhlasý zpěv. Vedle znějící vyšší tóny pak současně doprovázejí tón hlavní. Velký smysl mají pro barvu tónu. Tento zpěv je právě typický pro kultury Tibetu, ale i pro oblast Tuvy.
Čtetě také: Na festivalu Struny podzimu vystoupila skupina Ayarkhaan ze Sibiře
Nyní skupina Huun Huur Tu patří mezi tradiční zástupce tohoto umění a prezentuje se s hrdelním zpěvem - xöömei. Do České republiky se vracejí vcelku často, především na festivaly. Ve world music narazíme na úzké spojení přírody, která se dostává do hudby. Jinak tomu není ani v podání Huun Huur Tu - spojení s přírodou je všudypřítomné.
Hudební skupina zavítá v rámci koncertní série Jazz Meets World do pražského Divadla U Hasičů poslední květnový den od půl osmé večer. Cena vstupenek je jednotná a činí 300 korun.