Akce tohoto typu se v České republice konala vůbec poprvé a hned její první ročník se svojí úrovní může s přehledem zařadit vedle obdobných festivalů, jako je například francouzský Europavox nebo britský The Great Escape.
Páteční program odstartoval dopolední konferencí, kde o slastech a strastech českého hudebního podnikatele diskutovali David Urban z D Smack U Promotion, pořadatel festivalu Mighty Sounds Přemek Černík, provozovatel Divadla Pod lampou v Plzni Petr Choura a Lukáš Stara z brněnského klubu Fléda. Publikum se dozvědělo zajímavosti z festivalového i klubového prostředí a jelikož panely byly interaktivní, mohlo se do diskuze i osobně zapojit.
Následujícího panelu, který byl věnovaný nejrůznějším formám podpory živé hudby, se již účastnili zástupci ze zahraničí. Mezi panelisty zasedl hudební konzultant Shain Shapiro z Velké Británie, spoluvlastník americké společnosti Planetary Group Adam Lewis, Jonas Vebner z Music Export Norway a za Českou republiku Vojta Kalina z kapely Pipes and Pints.
Odpoledne pak už odstartoval showcase v klubu Phenomen, kde si čeští i zahraniční promotéři mohli poslechnout začínající kanadské kapely City Of Glass a Little Suns, jihoafrického instrumentalistu Jeremyho Loopse či izraelskou zpěvačku Dorine Levy. Večer všichni interpreti vystoupili i pro veřejnost ve vyhřívaném stanu na nádvoří areálu pivovaru Staropramen, kde je jako hvězda večera doplnila britská písničkářka Lucy Rose, která svou kariéru nastartovala debutovým albem už ůoni.
Sobotní den nabídl návštěvníkům hned tři konference, z nichž nejzajímavější byl hned první panel nazvaný Booking Ring. Na něm se ujal slova Martin Elbourne z britského Glastonbury, Kem Lalot z francouzského Eurockeeners Festivalu, Michal Kaščák ze slovenské Pohody, Angus Baskerville z britské společnosti 13 Artists a Christof Huber ze švýcarského festivalu OpenAir St.Gallen.
Panelu věnovaného především ekologii se zúčastnila ředitelka festivalu Sziget Fruzsina Szep, Claire O'Neil z britského Greener Festivalu, právník Glastonbury Ben Challis, Julia Gudzent z německého Melt! Festivalu a za českou republiku zástupce Rock For People Štěpán Suchochleb. Ačkoliv toto téma se zdálo být nejmíň záživné, nakonec byla tato konference jednou z nejbohatších na vtipné historky „ze zákulisí".
Posledním panelem na Nouvelle Prague byla diskuze na téma současných hudebních médií, digitalizace a streamingu. Zde dostali prostor Jana Grygarová z časopisu Ful Moon, Chris Coke z britského CMU, zakladatel Bandzone.cz Michal Novák a zástupce Google pro ČR Luděk Motyčka.
Na odpoledním showcase zahráli kanadští Technical Kidman a Neon Windbreaker, australští Money For Rope a multinárodnostní Local Foreigners. Tuto čtyřku během večerního programu doplnili američtí hiphopoví matadoři Dilated Peoples, kteří na Nouvelle Prague přilákali davy fanoušků. Škoda jen, že pořadatelé nedali prostor žádné české ani slovenské kapele. Snad do budoucna tento nedostatek napraví.
Drobné nedostatky ale Nouvelle Prague nahradil skvělou atmosférou, příjemným prostředím pivovaru Staropramen a profesionalitou ve všech směrech. Takže stručně řečeno – tleskám, smekám, klaním se, fandím a držím palce do dalších ročníků!
Foto: Michal Rejzek. Anna Červinková