01.04.2013 13:00

Timo Tolkki’s Avalon: Nová metalová opera

Timo Tolkki, kytarista, skladatel a bývalý člen finských Stratovarius, se pustil do dalšího svého projektu. Po Revolution Renaissance a Symfonia přichází s novým projektem nazvaným Timo Tolkki’s Avalon. Debutové album The Land of New Hope vyjde už 21. května.

V roce 2008 panovaly ve Stratovarius velmi silné rozepře mezi Tolkkim a ostatními členy. Došlo to až tak daleko, že Tolkki 4. března oznámil, že kapela ukončuje svoji činnost. To se samozřejmě nelíbilo ostatním členům (Kotipelto, Johansson, Michael, Porra), kteří jen tak nechtěli zahodit dobré jméno kapely a začínat zase od nuly.

Následovaly velké tahanice o práva na jméno Stratovarius. Na oficiálních stránkách kapely se později objevila zpráva, že kapela opět funguje, ale už bez Tolkkiho. Ten pak v červnu vydal prohlášení, že se vzdal všech práv na jméno Stratovarius.

Revolution Renaissance, Symfonia

Po odchodu z kapely Tolkki založil nový projekt jménem Revolution Renaissance a vydal desku New Era, kterou původně napsal pro Stratovarius. K nahrání této debutové desky si Timo poval několik zajímavých hostů, v čele s Kiskem, Sammetem a Rantannem (Thunderstone).

V březnu 2009 pak vyšla druhá deska s názvem Age of Aquarius a o rok později poslední deska Trinity, před jejímž vydáním Tolkki oznámil rozpad kapely, který okomentoval: „Vzhledem k mým soukromým problémům, nedostatku zájmu o Revolution Renaissance, pořadatelům koncertů a současné situaci v hudebním průmyslu, která ovlivňuje všechno, včetně rozpočtu, je nemožné dál v kapele pokračovat.“

Mohlo by vás zajímat: CD: Avantasia vydala šesté album The Mystery of Time

Po rozpadu Revolution Renaissance se Tolkki dal dohromady s bývalými členy Helloween, Stratovarius, Angra a Sonata Arctica, a založil tak superskupinu s názvem Symfonia. V květnu 2011 vyšlo pod tímto názvem album In Paradisum. Bohužel krátce po vydání desky začaly první problémy, když z kapely musel odejít bubeník Uli Kusch kvůli zdravotním problémům.

Poté vydal Tolkki prohlášení ve kterém sděluje, že už nejspíš nikdy nic nenahraje, a popisuje problémy při nahrávání alba a turné po Jižní Americe. Mimo jiné zde zmiňuje zajímavou nabídku od Uliho Kusche: „Řekl mi, že jestli Symfonia natočí někdy druhé album, můžeme použít jeho jméno za 10 000 euro a bicí si nechat nahrát od Alexe Landenburga (At Vance, Annihilator).“ Tolkki pak potvrdil konec skupiny.

Timo Tolkki’s Avalon

Po rozpadu Symfonia se Tolkki rozhodně nenudil. V dubnu 2012 spustil pledgemusic.com kampaň na podporu svého čtvrtého sólového alba nazvaného Classical Variations 2: Credo. Tento projekt však dlouho netrval. Už za čtyři měsíce od jeho spuštění byl zrušen. Důvodem bylo to, že dostal lepší nabídku, která však nemohla být proveditelná s projektem Pledgemusic. Timo o tom řekl: „Není žádný důvod být zklamaný, uslyšíte a uvidíte velmi brzo (nejspíše v prvním čtvrtletí roku 2013), o co se jedná.“

Jak Tolkki slíbil, tak se také stalo. Frontiers Records v polovině března vydalo prohlášení, že pod jejich vydavatelstvím vyjde nové koncepční album The Land of New Hope pod jménem Timo Tolkkis’s Avalon. Deska The Land of New Hope je prezentována jako nová metalová opera, jejíž příběh nás zanese do blízké budoucnosti, kde je většina planety zničena přírodními katastrofami a malá skupina přeživších hledá bezpečné útočiště.

 

 

Na albu se objeví celá řada světově uznávaných zpěváků: Michael Kiske (Unisonic), Elize Ryd (Amaranthe), Rob Rock (Impellitteri), Russel Allen (Symphony X), Sharon Den Adel (Within Temptation) a Tony Kakko (Sonata Arctica). Bicí nástroje nahrál Alex Holzwarth (Rhapsody Of Fire) a o klávesové party se podělili Jens Johansson (Stratovarius), Derek Sherinian (ex-Dream Theater) a Mikko Härkin (Sonata Arctica). O kytaru, baskytaru a produkci se pak postaral sám Tolkki.

K novému albu kytarový génius řekl: „The Land Of The New Hope je jen jedna část příběhu, vlastně ta poslední. Samotný příběh je mnohem delší a odehrává se ještě před tímto albem, takže ještě nejspíše dvě metalové opery budou následovat, aby trilogii dokončily.

A co na to říká Tobias Sammet, který stojí za metalovou operou Avantasia? Pro webzine MyGlobalMind řekl: „Je tu spousta metalových oper a já se s tím musím vypořádat. Když je něco hodně úspěšné nebo dokonce neúspěšné, tak se tím mohou ostatní inspirovat. Je to Timo Tolkki. Co můžu k tomu říct?! Je to skvělej chlap a dělá to, co dělá. Přeju mu hodně štěstí.

Jestli bude nový projekt Tima Tolkkiho úspěšný jako Avantasia, těžko říct. To se ukáže až časem. Hlavní je, že je Timo zpět a že skládá další skvělou hudbu!

Timo Tolkki’s Avalon: The Land of the New Hope
Datum vydání: 21. 5. 2013TimoTolkkiAvalon cover
Formát: CD
Vydavatel: Frontiers Records
Seznam skladeb:
01. Avalanche Anthem
02. A World Without Us
03. Enshrined in My Memory
04. In the Name of The Rose
05. We Will Find a Way
06. Shine
07. The Magic of the Night
08. To The Edge of the Earth
09. I'll Sing You Home
10. The Land of New Hope

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.