25.10.2014 23:55

Zemřel baskytarista Jack Bruce, bývalý člen kapely The Cream

Napsala:
Jack Bruce Jack Bruce Zdroj: wikipedia.org

Jeden z nejznámějších baskytaristů na světě a člen legendární kapely The Cream, Jack Bruce, zemřel v sedmdesáti jedna letech.

Hudebník Jack Bruce se narodil 14. května 1943 ve Skotsku a již v dospívajícím věku hrával v jazzových kapelách. Zprvu studoval školu zaměřenou na hudbu, ale jazzu se zde příliš nevěnovala pozornost, následně ji opustil a raději odjel na turné po Itálii, kde hrál na kontrabas. Ve svých hudebních začátcích vystřídal mnoho kapel, například byl členem Graham Bond Quartet, kde působil mimo jiné i kytarista John McLaughlin. Od těchto let se znal a hrával spolu s bubeníkem Gingerem Bakerem, se kterým ho čekala i následná kariéra i nedořešená hádka.

V této době, na počátku šedesátých let, již s kapelou propojoval žánry - dotýkali se bebopu, rhythm´n´blues i klasického blues. Chvíli působil ve věhlasné kapele Johna Mayalla, The Bluesbreakres, se kterými nahrál v roce 1966 album nazvané The Bluesbreakers with Eric Clapton.

Ve stejném roce vznikla dnes již legendární kapela The Cream, jejíž zakládající členové jsou bubeník Ginger Baker, kytarista Eric Clapton a právě baskytarista Jack Bruce. Žánrově se kapela nechávala unášet na blues-rockové vlně s jazzovými, hard-rockovými i psychedelickými prvky. „Ze začátku nechtěl Ginger o Jackovi ani slyšet a bylo na něm vidět, jak moc je mu to proti mysli... nakonec souhlasil, že si to promyslí,“ píše ve své autobiografii Eric Clapton.

Pohled šéfredaktora Martina Faixe:

Jack Bruce byl fascinujícím způsobem univerzálním hudebníkem i co se žánrů týče. Kromě blues a rocku jsou zajímavé i jeho výlety na pole jazz fusion. Jazzoví fanoušci patrně nejvíce budou vzpomínat na jeho účast ve skupině Tony Williams Lifetime, který patřil spolu se skupinami Weather Report a Mahavishnu Orchestra k nejzásadnějším seskupením, která definovala termín jazz fusion.
Sám Jack Bruce v roce 2008 dokonce složil pozoruhodnou moderní sestavu Tony Williams Lifetime Tribute Band (ve složení Vernon Ried – kytara, Cindy Blackman – bicí, John Medeski – klávesy, Jack Bruce – basa, zpěv), aby připomněl památku předčasně zesnulého bubeníka Tony Williamse. České fanoušky může zajímat rovněž jeho spolupráce s českým klávesistou a skladatelem Janem Hammerem. S jeho úmrtím bohužel skončila šance na znovuobnovení skupiny Cream v původní sestavě. Zároveň je naživu již jen jeden ze čtyř zakládajících členů skupiny Lifetime – kytarista John McLaughlin.

Bruce zastával také roli hlavního zpěváka, přičemž Eric Clapton zpíval doprovodné vokály. Mezi jejich repertoár patří skladby klasického delta blues jako Crossroad, modernější Born Under Bad Sign nebo White Room. Například skladba Sunshine of Your Love vyšla z pera Bruce a Claptona a je pokládána za jednu z nejvýraznějších melodií v rockové historii. „Chtěli jsme hrát muziku, podle který by nás hned poznali, a která by zároveň posunovala hranice toho, na co byli posluchači tehdy zvyklý. Často jsme to řešili tím, že jsme zkrátka jamovali... Většina těch diskuzí a hádek probíhala mezi Gingerem a Jackem, který oba skládali vlastní věci,“ vyjadřuje se dále Eric.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Během své existence natočili v šedesátých letech čtyři alba, která dnes již patří mezi zlomová pro současnou hudební kulturu. Fresh Cream vyšlo v roce 1966 a následně vycházela další tři vždy s ročním odstupem – Disraeli Gears, Wheels of Fire a Goodbye. V roce 1993 byla kapela uvedena do Rock´n´rollové síně slávy a ve stejný rok se kapela znovuobnovila. Ještě jednou se Cream sešli na pódiu v roce 2005 v Royal Albert Hall a záznam z tohoto vystoupení vyšel na DVD i CD. Znovu ale členové řešili osobní problémy uvnitř a tak se trvalý návrat na scénu nekonal. Kapela měla vliv i na ostatní hudebníky včetně Jeffa Becka, Joe Bonamassu či Led Zeppelin.

 

 

Bruce se hudbě nadále věnoval i po své vlastní ose a ta čítala mnoho žánrových změn. Vydával se známou cestou blues i rocku, ale inklinoval také k fúzím, world music i avantgardnímu rocku. Svou první desku Songs for a Tailor natočil s hostujícím bubeníkem Jonem Hisemanem a saxofonistou Dickem-Heckstall-Smithem. Čistě jazzové, druhé studiové album nazvané Things We Like nahrál rok poté se stejnými muzikanty a s kytaristou Johnem McLaughlinem.

Za zmínku rozhodně stojí blues-rockové trio West, Bruce and Laing, které na scéně působilo mezi léty 1972-1974 a za tuto dobu natočilo tři studiové nahrávky. V devadesátých letech se Ginger Baker a Jack Bruce vydali na společné turné k albu The Question of Time a zahráli si také na Montreux Jazz Festu. Jack Bruce zavítal také do České republiky, a to v roce 2011 na festival Jazz Goes to Town. Jeho poslední (v řadě čtrnáctý sólový) studiový počin Silver Rails vyšel v březnu tohoto roku

Muzikant Jack Bruce zemřel v sobotu 25. října v anglickém městě Suffolk na onemocnění jater. Bylo mu sedmdesát jedna let. Jeho mluvčí sdělil veřejnosti: „Zemřel dnes v Suffolku obklopen svou rodinou.“

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.