15.04.2014 7:00

Festival Khamoro 2014 bude v balkánském i španělském rytmu

Poslední květnový týden již tradičně patří světovému romskému festivalu Khamoro. V Praze se opět bude zpívat a hrát romská hudba po několik večerů, organizátoři však chystají i mnoho doprovodných akcí včetně výstavy, tanců, vyprávění starých Romů či zavedené defilé účinkujících, kteří budou procházet centrem Prahy.

Hudební program letošního ročníku festivalu Khamoro odstartuje v pondělí 26. května v klubu Jazz Dock, kam se festival během posledních let přesunul s gypsy jazzovými koncerty. Od devíti hodin večer zde vystoupí italský swingový kytarista Dario Pinelli. Rodák ze Salenta se původně věnoval barokní hudbě a studoval klasickou hru na kytaru, poté se však přestěhoval do New Yorku, kde přesedlal na jazzovou kytaru.

Následně se odchýlil od klasického jazzu a začal se věnovat evropskému gypsy jazzu, který různě variuje. Před čtyřmi lety se k Pinellimu přičlenila také kapela Binario Swing, čímž do uskupení přibyla rytmická kytara, baskytara a bicí. Společně procestovali mnoho zemí včetně Francie, Japonska či Austrálie.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

O den později, tedy v úterý 27. května, bude další gypsy jazzové vystoupení v Jazz Docku. Večer se ponese v duchu starší, dnes již klasické, gypsy jazzové hudby Django Reinhardta či Stephana Grappelliho. Francouz Sébastien Felix pochází z hudební rodiny a romské kořeny vkládá do své tvorby. Kytarovou virtuozitu pojí dohromady s emocemi a často k sobě přibírá známé hudebníky včetně Johna Intratora, který se Sébastienem přijede i do Prahy. Jelikož romská hudebnost je dědičnou záležitostí, jmenovanou dvojici na koncertu doprovodí Sébastienovi synové na kytaru a kontrabas.

Čtvrteční a páteční koncerty se přesunou s tradiční romskou hudbou do klubu Roxy. Od sedmi hodin večer se zde vždy představí několik hudebníků. Olašskou hudbu tentokrát zastoupí maďarští Vojasa. Kapela, která vznikla před třemi lety v Budapešti, se raduje ze hry a chce radost předávat i publiku. O tom vypovídá již i jejich název, protože v překladu z romštiny vojasa znamená veselý. Mladí Vojasa, kteří vystoupili na prestižních festivalech Womex či Sziget, vystupují ve složení kytara, mandolína, housle, harmonika, perkuse a samozřejmě zpěv.

 

 

Ve stejný den vystoupí taktéž bělehradská skupina Kal, která mísí tradiční romskou hudbu spolu s rockem. Kapela sází především na živá vystoupení, a tak objíždí kluby a festivaly v různých zemích. Členové hrají na kytaru, baskytaru, harmoniku, housle a bicí. Zpěvu se ujímá Dragan Ristic. Romská kultura východní Evropy bude zastoupena také tanečním představením divadelníka, tanečníka a zpěváka Petia Iourtchenka a jeho Romano Atmo Dance Company.

V pátek nebude chybět tradiční romská balkánská dechovka, tentokrát v podání Fanfara Transilvania. Uskupení, které vzniklo v Karpatech, sestává z deseti hudebníků. Tradice zůstává mezi příbuznými, protože mezi členy najdeme bratry, bratrance, kmotry, a tak se hudební dědictví stále daří udržet živé. Kapela vystupuje při různých příležitostech, jako jsou svatby, pohřby či karnevaly, ale také vyjíždí do zahraničí, kde obráží především evropské festivaly a kluby.

Dále se představí švédsko-makedonské mnohočlenné uskupení Svarta Safirer, které hraje energickou balkánskou hudbu. Pro milovníky flamenca bude rozhodně zajímavé vystoupení tanečního souboru Puerto flamenco, které dorazí ze Španělska. Energický tanec v doprovodu kytary a perkusí přinese tak část Španělska přímo do centra Prahy a propojí na pódiu několik uměleckých druhů zároveň.

Šestnáctý ročník festivalu Khamoro oficiálně začne v neděli 25. května na Náplavce. Zakončí jej sobotní Galakoncert v SaSaZu 31. května od osmi hodin večer, na kterém vystoupí všichni účinkující z předešlých dvou večerů v Roxy.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.