07.02.2015 1:00

Multikulturní akce Songfest oslaví rok Ovce

Před nedávnem většina Evropanů oslavila začátek nového roku. Čínský nový rok ale teprve příjde, a to 19 února. A není lepší volba než jeho start oslavit multikulturním festivalem Songfest, jehož patronem je známý český herec Jaroslav Dušek.

Příchod čínského nového roku se každoročně nese ve znamení zvířete, který ho charakterizuje. Nastávající rok bude ve znamení ovce, což je prý dobrá doba vzít věci do vlastních rukou. Dle slov zakladatelky Feng-yun Song „bude v elementu dřeva. Dřevěná ovce přináší jemnou, mírumiluvnou energii, cit pro umění a lásku." Zbystřit by měli hlavně lidé narození v letech 1945, 1955, 1967, 1979, 1991 a 2003, protože na Songfestu se bude slavit příchod právě jejich zvířete. „Ale ať jste či nejste ovce, měli byste pro sebe i své blízké pořídit něco červeného - to bude přinášet štěstí," doplňuje s úsměvem zakladatelka.

Zajímavé je, že čínský kalendář sleduje kromě pohybu měsíce a slunce také pohyb Jupitera. Běh času v každém roce je označen jedním zvířetem, to tvoří dohromady takzvaný čínský zvěrokruh - jeden astrologický cyklus. „Na nadcházející rok ovce jsme se ptali i Knihy proměn - I-ting. Tato taoistická encyklopedie odhaluje tajemství života v mnoha rozměrech. Ukazuje stav věcí a dynamiku vývoje, proměny jing a jang. A kniha říká, že každý okamžik, každý pohyb je vždy podmíněn našimi skutky. Je třeba si uvědomit, že věci se ubírají takovým směrem, pro jaký se rozhodneme - zjednodušeně řečeno - jaký si to uděláš, takový to máš. A ani čas se nedělí na dobrý a špatný. Čas prostě je - tak ho vezměme do vlastních rukou," shrnuje Feng- yun Song.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Festival je skvělou příležitostí, jak se dozvědět něco o starobylé čínské astrologii, jak rozšířit vlastní obzory a správně se naladit. Jeho hlavní složka však není spirituální, ale hudební. Čtrnáctý ročník festivalu se blíží a letos proběhne ve třech po sobě jdoucích týdnech - vždy od čtvrtka do soboty, v devíti městech v Čechách i na Moravě. Po úvodní matičce Praze se přesouvá do Plzně a Hradce Králové, na Moravu poté do Brna, Znojma a Olomoucei a závěrečné tři koncerty proběhnou v Písku, Českých Budějovicích a v Krumlově.

Každý ročník je v něčem odlišný a letos se klade důraz na žánrovou pestrost koncertů a prolínání kultur. V rámci jednoho večera budou návštěvníci moci cestovat za zvuků didgerida z odlehlé Sibiře až do daleké Číny, kde je přivítají příjemné tóny místní houslistky, až po vystoupení indonéských tanečníků a sboru dětí ze Znojma.

Mezi hosty vystoupí také trio balkánských hudebnic, německá kapela hrající word music Annuluku nebo seskupení z Mongolska a Japonska. Kromě hlavního koncertu, který začíná vždy v sedm hodin večer, se o zábavu postará také doprovodný program. Ten probíhá v každém měste v Pavilonu her a je pro všechny příchozí zdarma. V nabídce zábavy je možnost vyrobit si vlastní amulet z ovčí vlny, zkouška hudebního talentu ve tvůrčích dílnách nebo možnost shlédnout krásnou výstavu tuší malovaných děl paní Xiaomei.

 

 

„A nikdo nebude mít hlad nebo žízeň, protože v nabídce bude dobrý čaj a raw nebo vegetariánské pochoutky," láká na závěr ředitelka Song. Jako každoročně bude festivalovým programem doprovázet již zmíněný Jaroslav Dušek. Podrobný program ve vašem městě najdete na oficiálních stránkách festivalu www.songfest.cz, kde si můžete koupit v předprodeji lístky na všechny hudební scény. Ceny v předprodeji se pohybují kolem 180 až 250 korun, lístky budou k dostání i přímo na místě.

Média

Pozvánka na minulé ročníky www.youtube.com

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.