Steven Gene Wold pochází ze státu Kalifornie. Dlouho panovaly nejasnosti kolem přesného data Seasickova narození. Rok 1941, nebo 1951? Nyní už víme, že se narodil roku 1951. Jeho životní příběh spíš připomíná filmový scénář pro road movie, jelikož Seasick Steveova kariéra začala ve velmi raném věku, ale profesionální úrovně se dočkal až později. Jako dítě se snažil naučit hrát na piano, ale hra mu příliš nešla, a tak o několik let později přesedlal na kytaru. Potud by byl ještě příběh nadějného muzikanta vcelku normální.
Nicméně v pouhých třinácti letech odešel z domu, jeho rodiče už byli v tu dobu rozvedeni a dospívajícího Steva napadal nevlastní otec. Vydal se na cestu, na které doslova žil dalších dvacet let. Během šedesátých a na počátku sedmdesátých let nejčastěji pobýval mezi státy Tennessee a Mississippi na nákladních vlacích, živil se pomocnou prací na farmách či sezónními zaměstnáními, tedy byl hobo. Jednoduše řečeno neusazený pracující, který vydělává pokaždé jinde a v různých odvětvích. V těchto letech začal Seasick Steve hrávat s mnoha muzikanty blues a stýkal se se známými hudebními hvězdami.
Zajímavým způsobem taktéž došel ke svému uměleckému pseudonymu Seasick. Delší dobu žil na severu Evropy, a když plul do Norska, vždy trpěl mořskou nemocí. A tak mu přezdívka jeho přátel zůstala. Seasickovo vystoupení v televizní show Live On Jools Holland je od prosince 2006 považováno za jeden z nejpozoruhodnějších průlomů v hudební historii: dohrál, v domnění, že ho nikdo neposlouchal, na konci vztekle odhodil kytaru, a než se stačil ráno probudit, byl navždy slavný. Američan usazený v Norsku v následujících letech vydával platinová alba, dvakrát získal nominaci na Brit Awards, vystupoval v londýnském Wembley nebo na největších světových festivalech jako Glastonbury či Roskilde a spolupracoval s Nickem Cavem a jeho Grindermanem, Jackem Whitem, John Paul Jonesem od Led Zeppelin, country hvězdou Elizabeth Cook nebo skotskou písničkářkou KT Tunstall.
A mezi milé okamžiky patří jeho setkání s velšským tygrem Tomem Jonesem. Seasickovo svérázné dřevní country punk blues nese všechny znaky samouka. Syrový hlas i prstoklad vždy přizpůsoboval vlastnoručně vyráběným kytarám z krabic od doutníků, plechovek, automobilových poklic nebo násad od krumpáčů; se třemi i jednou strunou. Hraje ale i na běžné kytary, banjo a mistrovsky ovládá slide. Svůj nejslavnější nástroj - The Three-String Trance Wonder - koupil v Mississippi od kamaráda, kterému ve stodole visel jako dekorace. Často ho doprovází švédský bubeník Dan Magnusson.
Starého psa novým kouskům nenaučíš neboli skladba You Can't Teach an Old Dog New Tricks se Seasicka snad ani netýká, protože tento starý pes předvedl na koncertu oněch kousků hodně, umí skvěle zazpívat a zahrát opravdu od podlahy. Hudebník sice na dlouhá turné nevyjíždí a spíše koncertuje po festivalech, ale čeští fanoušci mu ukázali, že u nás je vždy vítaný. Více se dočtete v naší reportáži z koncertu. A kdy vystoupí? Na den přesně od minulého koncertu. Těšte se na 25. března 2020 v Lucerna Music Baru, kde Seasick vystoupí.