09.11.2012 18:00

Europe si svým výkonem pražské publikum zcela získali

Ve čtvrtek 8. listopadu se v Praze uskutečnil koncert legendárních Europe. Ti zaplněnému klubu KC Vltavská, v rámci velkého podzimního turné, představili novou desku Bag of Bones.

Novinka Bag of Bones je deváté studiové album, které Europe za svoji téměř třicetiletou existenci vydali. Tato deska byla fanoušky a kritiky velmi dobře přijata a v domácím Švédsku dokonce získala ocenění zlaté desky za prodej více než 20 000 jejich kopií. Po letní festivalové sezóně se Europe vydali do Jižní Ameriky, odkud zamířili k nám do Evropy. Pro Českou republiku bylo vyhrazeno pouze jediné datum, a to 8. listopadu.

Speciálním hostem čtvrtečního koncertu byli američtí Stone Rider, kteří téměř přesně ve 20 hodin začali svůj set. Klub v pražských Holešovicích byl již v tu dobu velmi pěkně zaplněn a další fanoušci stále přicházeli. Americké trio Stone Rider pochází z Atlanty a hraje „garážový“ rock, který je ovlivněn rockovými velikány dob minulých. Kapela vlétla na pódium a bez zbytečných průtahů spustila rock'n'rolovou show. Pozornost fanoušků si kapela určitě získala, a to nejen svou vizáží připomínající éru hippies, ale hlavně také svoji hudbou. Plno lidí se začalo do rockových melodií kroutit a hlavou pokyvovat do rytmu bicích. Stone Rider měli na svůj set vyhrazenou pouze půlhodinu, která však utekla jako voda a po sedmi nebo osmi odehraných písní, následovalo už jen rozloučení s publikem.

Klenoty z pytle kostí

Další půlhodinu trvalo, než se pódium připravilo pro hvězdu večera. Zatímco technici dělali svoji práci, fanoušci mohli obdivovat, kolik detailů se nachází na novém přebalu alba Bag of Bones, jehož vyobrazení zakrývalo zadní stěnu pódia. Klub se mezitím už skoro celý zaplnil a bylo zde vidět, že na Europe chodí všechny generace fanoušků hudby. Od těch nejmladších, kterým táhlo sotva na deset, až po ty starší, kteří na Europe vyrůstali. Pár minut po jednadvacáté hodině zhasla světla a rozeznělo se intro, které okamžitě rozbouřilo publikum. To jasně dávalo najevo, jak moc chtějí švédskou hard rockovou legendu vidět.

 První píseň, kterou Europe zahráli, byla Riches to Rags, úvodní skladba nového alba Bag of Bones. Začátek písně je protkán zajímavým rifem Johna Noruma, který přímo pobízí k tomu, aby člověk hačal házet hlavou. Zpěvák Joey Tempest se hned v úvodu prokázal jako skvělý frontman a hlavně výtečný zpěvák. Nadšené publikum výkon kapely náležitě oceňovalo. Nutno také dodat, že zvuk byl o dvě třídy lepší, než ten, který měli předskokani Stone Rider.

Následovaly další skladby z nového alba - Not Supposed to Sing the Blues a Firebox. Na celé kapele bylo vidět, jak si koncert užívá, protože atmosféra v holešovickém klubu byla skvělá. Zazněly rovněž hity jako Superstitious nebo Wings of Tomorrow, které publikum rozhýbaly ještě více, což mělo za následek to, že teplota v sále stále stoupala. Na řadu přišly také dvě písně z předposledního alba Last Look at Eden No Stone Unturned a nádherná balada New Love in Town a pak opět novinka Demon Head.

Ke slovu se dostala také akustika

To už byla necelá hodina hraní za námi, když na pódiu zůstal pouze John Norum s akustickou kytarou, aby předvedl, jak dobře umí zpívat také on. Po krátké skladbě se k němu s akustickými kytarami přidali i všichni zbývající členové, tedy kromě bubeníka, který si vzal na starosti cajón. Fanouškům pak akusticky zahráli Drink and a Smile a baladu Dreamer.

Druhá část koncertu už měla pouze stoupající tendenci. Hity jako Carrie nebo Rock the Night  zpívali snad všichni přítomní. Dnes je taková doba, že skoro každý fanoušek si svého oblíbeného interpreta na koncertě natáčí nebo fotí na mobilní telefon či fotoaparát. Joey si chtěl atmosféru pražského koncertu také zapamatovat, a proto si natáčel naopak také on své posluchače. Po písni Rock the Night se Europe rozloučili a odebrali do zákulisí. Fanoušci však nechtěli nechat Europe jen tak odejít a vyžádali si zasloužený přídavek. Nejprve zazněla skladba Last Look at Eden ze stejnojmenného alba. Poté už nemohlo zaznít nic jiného než hit The Final Countdown. Tím Europe završili skvělý koncert, který přítomným fanouškům jistě zůstane dlouho v paměti.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.