I když se plátěné přístřešky masově naklonovaly až se západem slunce, atraktivní jména si mohli návštěvníci dopřát již krátce po poledni. Mladé, chutné maso, a rovnou ve dvojitém balení, naporcovaly příznivcům české indie scény ve tři hodiny formace A Banquet a Niceland. Zatímco druhá jmenovaná patří v české kotlině k oblíbeným kytarovým stálicím, A Banquet si základnu ortodoxních fans teprve budují.
Od svých začátků, kdy je na koncertě svou přítomností počastovala třeba i jedna jediná fanynka, ušli slušný kus cesty. Ještě v dubnu na křtu debutu Breath bojácní kluci, již svou pozornost upírají spíše do vlastního nitra než do tváří posluchačů, na Open Air Festivalu sebevědomá trojice s rozeznatelným projevem, co hraje pro lidi.
Metamorfózou prošel zejména frontman Mathieu. Při temperamentní vypalovačce Lights and Memories se dokonce odvážil rozezpívat zhruba třicetičlenné publikum, což vzhledem k nějakým reakcím zasluhuje obdiv. To Michalu Motyčkovi nakonec přišly vhod covery Boba Geldofa a R.E.M. Ten své srdcovky totiž naservíroval zlenivělému publiku s takovou frekvencí, až se sám nad zbývajícím časem do konce podivil.
Skyline vybuchli jako energetická bomba
Skyline by se něco takového jen těžko stalo. Mocné jádro dvou MC a ze řetězu utrženého pohrobka Gaiy Mesiahy Marky Rybin metalo blesky všude kolem takovým způsobem, až dostali do transu víc sebe, nežli své příznivce. Silně zmnožené obecenstvo měl i folkový samozvaný mluvčí národa Tomáš Klus, který během šedesátiminutového představení mistrně prostřídal jak Sibylu, tak Marii. Půda pro obscénní dýchánek tak byla připravena.
Hostování Terezy Černochové slibovalo okořenění kultovní formace Monkey Business, k napočítání lolitek na pódiu bychom však potřebovali víc než dva prsty. Procesí vedené poťouchlým Ruppertem napochodovalo před zraky masového publika v džínových mini, čímž předpovědělo lechtivou show. Co naplat, že dámy měly nohavice, když si Tereza oblékne o číslo menší korzet.
Do konceptu zapadla výborně, ale samozřejmě kvalitním hlasovým fondem, jenž vytvořil s Gravesové altem a Ruppertovým sopránem zábavný mix. Lehce oslizlé Ruppertovy pohyby pánve rozhoupaly před jevištěm volnou zábavu, a když vykasal sukni a skandálně odhalil rudé kalhotky, porno show byla dokonána. Apel na dámy, pány a zvířátka a rozjasnění jejich tváří se jevil jako zbytečný, hicující publikum bylo k neudržení, a kdyby náhodou, vylezl před baletem se zelenými stuhami zpěvák pro sichr ještě na rampu.
Přečtěte si také, jak festival pokračoval sobotním programem
Booka Shade, Gorillaz Sound System, Fatboy Slim. Multižánrová trojice, jejíž hodinová vystoupení splynula v pětihodinový set. Ano, jejich performance následovaly totožný scénář – atraktivní projekce, hitů poskrovnu a setlisty, jejichž živý přednes se spojil v jednu dlouhatánskou nudli.
Přesto mělo jedno z nich o něco větší ohlas. Sympatického chlapíka v letech s milým tanečním projevem přivítal tisícový dav ohlušujícími decibely. Aby taky ne, Normana Quentina Cooka alias Fatboye Slima se na Open Air Festival podařilo dostat téměř zázrakem. Do Česka si totiž odskočil z generálky závěrečného ceremoniálu Letních olympijských her v Londýně, jehož součástí se stane již tuto neděli.
Není pochyb, že ho domácí publikum za jeho elektronický set odměnilo bouřlivým potleskem. Nejenže si ho po životním vystřízlivění (a to doslova, o jeho závislosti na alkoholu ví celý svět) zaslouží, na obrazovkách po celém světě se však široký úsměv charizmatického DJe objeví pouze na pár minut. A tady je klíčový problém celého jeho vystoupení. Organizátoři chtěli legendárního producenta vzhledem k jeho velikosti obdarovat dvouhodinovým časovým prostorem, spíš mu tím však ublížili. Věrní fanoušci i pouzí zvědavci tudíž korespondovali s pravidelnými beaty jen první polovinu jeho vystoupení.