Zatím třetí návštěva Johna McLaughlina v Praze se postarala o největší překvapení v podání nečekaného koncertního výběru skladeb. John McLaughlin poprvé v České republice vystoupil 18. března 2006 v Obecním domě v Praze se svým indickým uskupením Remember Shakti. Na koncertě tehdy představil druhou generaci indických hudebníků včetně fenomenálního mandolinisty Uppalapy Shrinivase. Ze staré generace s ním vystoupil navíc jeho věrný spoluhráč na tabla – Zakir Hussain.
Při druhé návštěvě Prahy – 21. května 2008 v Lucerně – představil tehdy svůj nový projekt 4th Dimension. Ten silně navazoval na předchozí experimenty, co McLaughlin podnikal už v dobách Mahavishnu Orchestra či v 90. letech v rámci projektu Heart of Things, tedy propojení elektrické kytary, kláves a fenomenální rytmiky. Spolu s indickými vlivy, kterými si v 70. letech McLaughlin prošel, dosáhl ojedinělé jazzové fúze, se kterou úspěšně v rámci 4th Dimension koncertuje až do současnosti.
Ačkoli se John McLaughlin nikdy moc hudebně nevracel a vždy vystupoval s novým repertoárem, tentokrát překvapivě udělal výjimku. Jak pronesl nedávno v jednom z rozhovorů, kvůli obtížím s cestováním do Spojených států, ať už kvůli vízům, či rostoucímu věku, se rozhodl letos rozloučit s Amerikou tímto turné a hlavně - s repertoárem (nejen) legendárních Mahavishnu Orchestra.
Tento repertoár si překvapivě ale přivezl i do Prahy. Posluchači tak mohli během večera zaslechnout od úvodní Meeting of the Spirit řadu skladeb, na nichž se spolupodílel i český klávesista a skladatel Jan Hammer ve vrcholné éře jazzrocku let sedmdesátých. John McLaughlin působil uvolněně, pětasedmdesát let by mu asi málokdo tipoval vzhledem k jeho nasazení, a že celý koncert takřka odehrál vestoje. Jeho hráčský styl s léty nezeslábl, jeho dvaatřicetinové vyhrávky na kytaru jsou stále jeho uměleckým výrazem, kterým šokuje o generace mladší hudebníky.
McLaughlin se vždy obklopoval nadanými hudebníky a nejinak tomu samozřejmě bylo i v Praze
Asi nejznámější tváří v jeho kapele byl kamerunský baskytarista Étienne Mbappé, který v posledních letech vystupoval například s jinou legendou jazz fusion – Steps Ahead, nebo také s houslistou Jeanem-Lucem Pontym. Na bicí se představil fenomenální indický bubeník Ranjit Barot, který ještě navíc doprovázel hru i svým zpěvem či po indicku typickým konnakolem, kdy slabikami přeříkával rytmus skladby a dosahoval tak perkusního efektu. Klávesista Gary Husband se během koncertu blýskl nejen skvělými sóly, ale rovněž i tím, že si občasně odskočil k druhým připraveným bicím a s Barotem si střihli i společný bicí duet. Možností jak posluchače ohromit měla 4th Dimension v rukávu zkrátka hodně a člověk záhy pochopil, proč si například Johna McLaughlina ke spolupráci vybral sám Miles Davis.
McLaughlin během koncertu představoval skladby, vysvětloval i jejich zařazení do repertoáru. Kromě skladeb z historicky první formace Mahavishnu věnoval i poctu předčasně zesnulému mandolinistovi z Remember Shakti Shrinivasovi. V reakci na náhlé úmrtí mladého hudebníka Remember Shakti prozatím rozpustil. Pocty se dočkal i Paco de Lucía, jemuž věnoval skladbu El Hombre Que Sabia, ta jakoby připomínala, byť v elektrické verzi, zlaté časy spolupráce kytarového tria, kde kromě Lucíi s ním vystupoval i kytarista Al di Meola.
Celkově se John McLaughlin rozpovídal a často i dokonce vtipkoval, když představoval temným hlasem Garyho Husbanda "from land of Brexit", nebo když se po jedné písničce několik lidí zvedlo a odcházelo a on za nimi zvolal, ať neodcházejí, že se budou snažit hrát lépe.
Byl to zkrátka příjemný hudební svátek a zároveň lekce jazzové fúze, kdy John McLaughlin dokázal, že patří stále mezi hlavní osobnosti tohoto žánru, ať už svými staršími kompozicemi, tak i těmi mladšími. Radost z hudebního projevu byla totiž nezměrná.
S publikem se rozloučila kapela skladbou You Know, You Know po více jak dvou hodinách brutálního tempa. Elán a dravost se McLaughlinovi upřít nedá, je to zkrátka stále ten John Mahavishnu McLaughlin. Jak sám řekl: „Každý koncert hraji jako poslední, neb člověk nikdy neví, co bude zítra.“ A pokud jsme ho v neděli viděli naposledy vystupovat v České republice, bylo to, myslím, více než důstojné rozloučení s hudebníkem, který udivoval hudební svět a přepisoval jazzové učebnice. A to dělá i dnes, neboť i jeho novější repertoár obstojí vůči starším klasikám.
Částečný setlist:
Meeting of the Spirits, Skladba od Chicka Corey, Abbaji, Miles Beyond, Pocta Uppalapu Srinivasovi, Lotus on Irish Streams, El Hombre Que Sabia, neznámá skladba, Vital Transformation, Sanctuary, Echoes from then, Přídavek: You Know, You Know