26.01.2015 17:00

Jihoafrický Witchfest se potýká s odmítavým postojem křesťanů

Afrika není zrovna kontinentem, na kterém by se nestíhaly rozebírat a skládat stage pro velké metalové koncerty. Jihoafrická republika je výjimkou, ani tam se ale taková událost jako Witchfest nekoná každou chvíli. Místní křesťanská komunita však proti vícedennímu festivalu silně brojí, proto muselo být místo konání již potřetí přesunuto.

Witchfest Open Air Festival (2.4. - 6.4. 2015) láká nejen obyvatele Jihoafrické republiky na jména jako Cannibal Corpse, Hatebreed, Epica, Septicflesh, Decapitated, Kataklysm, Fleshgod Apocalypse, Alestorm a další interprety včetně místních skupin. Lineup je tedy na první pohled velmi solidní a dělá z události pro místní opravdový svátek metalové hudby. Křesťanská část společnosti ji ale vidí spíš jako démonický sabat lidí spolčených s ďáblem (kulturní stereotyp ne neobvyklý u ortodoxních křesťanů) a představa, že by se jim kousek od dvorku potulovaly tisícovky metalistů, se jim nelíbí natolik, že organizátoři museli již třikrát změnit místo konání.

Blíže k městskému prostředí s menší koncentrací konzervativních věřících se snad již s lokací festivalu nebude muset hýbat. Festival narážel na podobné problémy jako například tour Devildriver v JAR, kteří, stejně jako Witchfest, chtěli pořádat koncert blíž krásné přírodě této republiky, setkali se však s podobným odporem křesťanů. Witchfest dostal v tomto případě na výběr: buď si mohli farmu, na níž se měl festival konat, koupit za tři miliony dolarů, nebo odtáhnout. Festival se tedy přesunul k letišti v Lanserii, čímž spory snad skončily.

Podobné problémy bohužel nejsou ve světě výjimkou; pohled na metalovou muziku se mění jen pomalu, ze strany křesťanství téměř vůbec. Vzhledem k tomu, že již několik staletí nežijeme ve středověku, je politováníhodné, že se lidé stále nechávají ovlivňovat svou nenávistí a strachem z neznámého. Přitom by si stačilo uvědomit, že když se něco tematikou dotýká nepříjemných nebo i zlých věcí, že to není hned zlé či rouhavé. Tuto nášivku si metal vysloužil již ve svých plenkách a odpárat mu ji zřejmě nebude snadné.

A již v těch počátcích byla tato obvinění nesmyslná. Smutným příkladem budiž píseň Black Sabbath After Forever, která si vysloužila nálepku protináboženského pamfletu a její jediný citovaný verš, vytržený z kontextu, zní: „Chtěl bys vidět papeže houpat se na laně? Myslíš si, že je hlupák?“ Přitom stačí poslechnout si text písně jedinkrát, aby člověk porozuměl tomu, jak kladně se vyjadřuje k víře a katolictví (viz první video). Jiná věc je samozřejmě část metalového světa, jejíž stoupenci považují za dobře strávené odpoledne pálení bible položené uprostřed pentagramu namalovaného lidskou krví v zapáleném kostele; nelze ale generalizovat na celou subkulturu.

Pokud se chystáte v nejbližší době navštívit Jihoafrickou republiku, nezapomeňte na Witchfest, pořádaný od 2. do 6. dubna u letiště Lanseria u Johannesburgu. Tamní metalisté prý rádi poznají fanoušky z jiných koutů světa. A fanoušci z ciziny zase budou mít možnost poznat například tuto punk/hardcore kapelu z Kapského města jménem Voice of Destruction, která se také na festivalu objeví. 

{youtube}TJ0d74_3bXw{/youtube}

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.