29.10.2012 7:00

Europe: Legenda míří do Prahy s novou deskou Bag of Bones Doporučeno

Europe, Bag of Bones Europe, Bag of Bones Zdroj: Patric Ullaeus, Revolver

Švédská hard rocková kapela Europe vyrazila na velké podzimní turné k novému albu Bag of Bones. Pro Českou republiku byl potvrzen pouze jeden koncert, a to v Praze 8. listopadu v KC Vltavská.

Za několik měsíců to bude už třicet let, co vyšlo vůbec první album skupiny Europe. Za tuto dobu se kapela celosvětově proslavila, prodala milióny desek a složila i takový hit, jako je The Final Countdown, který se nesmazatelně zapsal do hudebních dějin.

Po stopách slavných Europe

Vše začalo koncem sedmdesátých let, kdy se potkali Joey Tempest a John Norum, kteří spolu založili kapelu jménem Force. Oba byli inspirováni kapelami jako Thin Lizzy, UFO, Led Zeppelin či Deep Purple. První demo natočili, když Joeymu a Johnovi bylo teprve šestnáct a sedmnáct let. V té době jim ale z nahrávací společnosti vzkázali: „příliš mnoho kytar a příliš dlouhé vlasy“. V roce 1982 přítelkyně Tempesta, přihlásila kapelu Force do talentové soutěže Rock-SM, kde bylo přihlášených více než 4 000 kapel. Force soutěž vyhráli a odměnou byla nahrávací smlouva na desku. Tempest navíc získal individuální cenu za nejlepšího zpěváka a Norum za nejlepšího kytaristu. Těsně před soutěží se Force přejmenovali na Europe a pod tímto jménem vyšlo také jejich, stejně nazvané, debutové album. To se ihned vyhouplo na osmou příčku ve Švédsku.

 

 

Celosvětový úspěch pak na sebe nenechal dlouho čekat. Následovala alba Wings of Tomorrow a The Final Countdown a obří celosvětové turné, po kterém Europe tak toužili. The Final Countdown bodovalo doslova ve všech zemích. Celosvětově se ho prodalo více než sedm miliónů a stejnojmenný singl se umístil na první příčce v pětadvaceti zemích. Po následujících dvou deskách a dalších náročných turné se Europe rozhodli, že si dají pauzu.

Znovu se kapela dává dohromady až po dlouhých deseti letech, kdy vydávají Start from the Dark. V roce 2006 pak vychází Secret Society a o tři roky později i nejúspěšnější album z novodobé historie kapely Last Look at Eden.

Zlatý Pytel kostí

V dubnu letošního roku kapela přichází s novinkou Bag of Bones, která byla velmi kladně přijata. V domácím Švédku album získalo dokonce ocenění zlaté desky za prodej více než dvaceti tisíc jejich kopií. Produkci alba si vzal na starosti Kevin Shirley, který spolupracoval například s Iron Maiden nebo Yourney. A proč byl zvolen pro novinku název Bag of Bones - Pytel kostí? O tom řekl více bubeník Ian Haugland: „Nejmenuje se to Pytel kostí proto, že bychom všichni strašně zhubli nebo že bychom našli zalíbení v archeologii či psech… Je to proto, že to zní sakra dobře!“

Nezapomeňte tedy, že už 8. listopadu se legenda Europe představí v Praze v KC Vltavská a kromě novinky Bag of Bones s sebou přiveze i pořádnou porci poctivého rocku se skvělou show. Speciálním hostem tohoto čtvrtečního koncertu budou navíc američtí Stone Rider.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.