30.09.2024 9:15

Kam s dětmi na koncerty Doporučeno

Napsala:
Oran Etkin se věnuje koncertům jazzu pro děti, Foto: Jazz Dock, Praha, 22.4.2015 Oran Etkin se věnuje koncertům jazzu pro děti, Foto: Jazz Dock, Praha, 22.4.2015 Foto: Zuzana Veselá/musicweb.cz

Máte rádi hudbu a chcete lásku k ní předat i svým dětem nebo vnoučatům? Toužíte zajít si na koncert, ale večer to kvůli dětem prostě nejde? Nebo hledáte inspiraci jako učitel pro kulturní zážitek pro vaši třídu? Pak tu pro vás máme několik tipů, kam se v Praze vydat s dětmi na koncert. Podzimní sezona je pro koncertní sály navíc jako dělaná!

1) Prague Philharmonia

Oblíbený cyklus koncertů vážné hudby pro děti a rodiče v Rudolfinu nechybí ani v 31. sezoně orchestru Prague Philharmonia. Úspěšný tvůrčí tým připravil pro diváky nový koncept, který je s novou formou vtáhne do fantazijního světa klasické hudby. Čtyři koncerty nám ukážou, co všechno může být její pomocí vyjádřeno – milovaná česká krajina, tajemní duchové, snové světy, ale i osudové okamžiky našich životů. Těšit se můžete na známé skladby Antonína Dvořáka, slavné melodie z Dukasovy symfonické básně Čarodějův učeň či Mozartovu Malou noční hudbu. V roli hudebních průvodců opět zazáří známá a již osvědčená dvojice herců Magdalena Borová a Daniel Šváb.

V minulých ročnících byl například jeden koncert věnován Wolfgangu Amadeovi Mozartovi, jiný barokní hudbě. Další pak cestoval přírodou, sny, zeměmi světa nebo vesmírem. Všechno se událo humornou a nenásilnou formou, o kterou se vždy starají dva herci. Jen bych doporučila, aby častěji říkali názvy skladeb a jejich autorů. Přece jen si malí posluchači ještě neuvědomují tak přesně, koho poslouchají. Díky tomu by si jméno lépe uložili do svých hlaviček.

Řada D značí začátky v 10:00, řada E od 12:00, ale jedná se vždy o totožný koncert. Představení trvá přibližně 60 minut a je vhodné pro děti od 5 do 10 let. Doplnila bych však, že i dospělý se během koncertů pobaví a také opráší nebo získá nové vědomosti, takže bych věk brala spíše orientačně. Cena abonmá se pohybuje pro dítě od 550–800 Kč, pro dospělého 750–1100 Kč. Cena jednotlivých vstupenek je pak v rozmezí 200–400 Kč. S lístky ovšem nečekejte, jen málokdy není beznadějně vyprodáno! Více se dozvíte na tomto odkazu. Přidružené jednorázové koncerty se konají během celého roku v menších sálech.

2) FOK

Orchestr na dotek je podobným cyklem 4 sobotních koncertů tentokrát pod taktovkou dirigenta orchestru FOK ve Smetanově síni Obecního domu. Každý člen orchestru je ve svém oboru tak trochu superman. Každý muzikant, každá nota, každý tón, doslova každé hnutí má svoje přesné místo i čas. Na všechno existuje podrobný návod, kterému se říká partitura. Je to vlastně takový chemický vzoreček nebo chcete-li recept, jak to všechno správně namíchat, aby se z pódia nakonec neozval výbuch, ale úchvatná hudba. Tahle chemie vás bude bavit!

FOK má k vidění v orchestru klavír Steinway i harfu. Nejen tyto nástroje si po skončení koncertu mohou malí posluchači přijít vyzkoušet na pódium. Celý cyklus uvádí dva herci a často se v melodiích objevují i známé skladby z filmové hudby. Děti se seznámí taktéž s baletem, jelikož je baletní soubor přizván na několik skladeb do uličky mezi samotné diváky. Děti, které dochází do Klubu Fík, si před publikem také zazpívají nacvičenou písničku. A ani o sólisty není nouze. V minulém roce nechyběl ani velmi mladý talentovaný houslista nebo operní pěvkyně. V loňském roce se jednotlivé koncerty, které se konají od října do dubna, soustředily na světové strany, kterým přiřadily hudební skladatele podle původu. Letos se můžeme těšit na rozdělení podle nástrojů. Smyčce, žestě, dřeva a bicí. Koncerty jsou vhodné pro děti od 5 do 13 let a trvají přibližně hodinu. Více se o programu dozvíte zde. Další koncerty FOK pro děti se také konají v kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě.

3) Filharmoniště

Vanda a Helena. Od střední školy je spojuje láska k umění a aktivnímu životu. Když se obě kamarádky ocitly na rodičovské, začaly vznikat první plány na Filharmoniště. V roce 2018 se dvěma maminkám se třemi maličkými dětmi začalo stýskat po kulturních akcích, které s dětmi kolem krku jenom těžko mohly samy navštěvovat. Vážná hudba však nezná věkové, jazykové ani jiné bariéry. Hned věděly, že to je ono, a tak zkusily uspořádat první koncert. Od té doby se rozšířil repertoár i o jiné žánry i o programy pro starší děti, pro školy i školky, v prostorách zámků i kulturních domů.

Koncerty jsou přibližně 45 minut dlouhé a můžete při nich sedět na dece či svačit. Jednotlivé koncerty jsou rozdělené podle věku, pro jak staré děti jsou doporučené. Stačí sledovat stránky zde.

4) Všehochuť na závěr

Příjemné seznámení s hudbou mohou být i muzikály pro děti. Hudební divadlo Karlín čítá hned několik takových, jako je Zlatovlásky nebo Močálstory. Na zdejší malé scéně najdete ale taktéž představení, které přibližuje naše významné hudební osobnosti. Letos v červnu se odehrála na delší dobu derniéra hry Jeden den u Dvořáků. Ta nabízela vhled do doby Antonína Dvořáka i na jeho rodinný život. Letos však máme výročí Bedřicha Smetany, a tak tuto hru vystřídala Třináctá láska. Nové zábavně-výchovné představení ukazuje Bedřicha Smetanu nejen jako geniálního skladatele a hudebníka, ale také divokého kluka, dospívajícího mládence, manžela, otce i dědečka. Vstupenky stojí 199 Kč a věkově představení není omezeno. Více se o něm dočtete zde.

Taktéž festival Mladí ladí jazz svým Mladí ladí dětem představuje jazzovou hudbu zábavnou formou. Izraelský rodák Oran Etkin, který přesídlil do New Yorku, hraje na dechové nástroje a metodou Timbalooloo přibližuje jazz i těm úplně nejmenším. Každoročně se koná několik koncertů po České republice i workshopů této metody pro dospělé. Uvolněná atmosféra koncertů, při nichž si děti zatančí a také poslechnou angličtinu, jim tak navodí atmosféru jazzového klubu. Během koronavirové epidemie Oran představil na videích své písně pro děti. Pustit si je v pohodlí domova můžete zde.

Struny dětem zahrnují nejen koncerty, ale i divadla, workshopy a dílničky. Během jednoho březnového víkendu se děti mohly přenést do swingové éry, poslechnout si oldies melodie, vyzkoušet si muzikál nebo bubny, poslechnout si Rozbal to! nebo zavítat na projekt klavíristky Beaty Hlavenkové Pišlické příběhy. Podíleli se také kapely Hm…, Skety nebo Radka Fišarová. Výběr byl široký, a tak je třeba číhat, jaký program přinese další ročník.

Také agentura Rachot občasně v Paláci Akropolis přichystá na dopolední hodiny koncert world music pro děti. Na muzikál Karol a Kvído zavítá asi mnoho dětí, kteří znají videoklipy z YouTube nebo hudbu ze Spotify. Rozhodně nešlápnete vedle s albem Kdyby prase mělo křídla od Petra Skoumala, který do různých žánrů zhudebnil básně Emanuela Frynty či Jana Vodňanského. Narazíte také na divadelní skvosty, které hudbu velmi hezky zapracovaly - jako třeba Divadlo v Dlouhé a jejich již dlouholetá stálice O líné babičce. Pink Floydi nebo Simon & Garfunkel zde zazní ve velmi vydařených verzích. Říkám si, že je tu na trhu trochu díra v rockové hudbě. Není tu nějaká kapela, která by chtěla představit ty nejznámější rockové pecky té nejmladší generaci?

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.