Trutnovský festival je jedním z nejnavštěvovanějších letních akcí v České republice. Již jednou pořadatelé uspořádali mimofestivalový koncert v Praze, a to v roce 2011, kdy do KC Vltavská zavítali bývalí členové The Doors – kytarista Robby Krieger a klávesista Ray Manzarek. Nyní si do Divadla Archa přizvali bluesmana Johna Mayalla, který vystoupil na loňském ročníku Trutnovského festivalu.
Uvolněnou atmosféru navozovala v prostoru u šaten česká kapela Marta & Rasputin Band. Pětičlenná skupina složená z akordeonu, smyčcových i rytmických nástrojů hrála pro kolemjdoucí, kteří pobíhali mezi hlavním sálem a barem. Posluchači během jejich hraní mohli slyšet od všeho něco. Trochu židovských písní, trochu irských tanců, trochu skladeb inspirovaných knihami J. R. R. Tolkiena, a došlo i na českou lidovou tvorbu. Jako kulisa fungovala kapela příjemně, ale posluchači stejně směřovali do sálu, kde vehementně vyhlíželi hlavní hvězdu večera až do půl deváté večer.
Oslavenec John Mayall přijel do Prahy opravdu hrát. Nenechal si během celého vystoupení uniknout ani minutu a na publikum přenášel neuvěřitelnou energii a radost z vystupování. Při prvních třech skladbách se postupně představil hlavně jako klávesista (během koncertu hrál na dvoje klávesy), ale také jako vynikající hráč na foukací harmoniku a jako kytarista.
Zprvu zvuk kapely přehlušoval Johnův zpěv, v některých částech slok natolik, že nebylo rozumět slovům. Nicméně s postupem večera se vše ustálilo a hudebník se s razancí pustil do zpěvu. Hlasově má John Mayall stále co nabídnout, zní jako z desek, čistě a opravdově. Během vystoupení však kladl větší důraz na instrumentální party, jelikož jeho doprovodná kapela je neodmyslitelnou součásti Johnova současného úspěchu při živých koncertech.
Profesionálové, kteří Mayalla doprovázeli a vystřihli si i několik sól, si koncert užívali stejně jako samotný Mayall. Texaský kytarista Rocky Athas předvedl, jak si dokáže pohrát s bluesovými melodiemi, a bubeník Jay Davenport, který se spíše držel doprovodné role, nakonec také důrazně ukázal, že když přitvrdí, roztančí již takhle nadšené publikum ještě více. Třetí a poslední člen kapely, basista Greg Rzab, si nadneseně zahrál na olympiádu. Během svého sóla dokázal rozezvučet všechny struny svého nástroje doslova akrobatickým způsobem.
Mayall představil set napříč svým repertoárem a vyváženě střídal všechny nástroje i nadupané skladby s houpavými melancholickými blues. Předvedl skoro desetiminutovou verzi blues-rockově laděné skladby Nothing To Do With Love z alba Tough, poté následovala také starší skladba Parchman Farm, při které rozjel výraznou melodii hranou na harmoniku. Atmosféru energií nabitého koncertu zklidnily tóny Have You Heard About My Baby, v níž vynikal jak Johnův zde již výrazný hlas, ale také bluesová melodie v klávesovém podání.
Od diváků v přední řadě dostal Mayall ke svému jubileu dárek, stejně tak se na pódiu před přídavkem objevili pořadatelé TRUTNOFF in ARCHA a přede všemi mu pogratulovali. Po krátkém vstupu, při kterém bylo na Mayallovi znát, že chce pokračovat v programu, se s českým publikem rozloučil písní Freddieho Kinga Hideaway.
Jestliže se na koncertě objevil posluchač, který viděl Johna Mayalla s kapelou živě poprvé, ustrnul nad jeho vitalitou a lehkostí, se kterou dokáže hrát. V opačném případě, kdy posluchač hudebníkova vystoupení již zná, objevuje v jeho skladbách, které už dnes neodmyslitelně patří do repertoáru (nejen) evropského blues, další rozměry ať už v pojetí kapely, či se nechá unášet na vlně blues legendárního multiinstrumentalisty. John Mayall si zcela obměnil oproti poslednímu koncertu na témže místě setlist, znovu podával úctyhodný výkon. V posledních letech se do České republiky vrací častěji, a proto lze závěrem říci, že jelikož je každé jeho vystoupení jiné, a přesto velký zážitek, posluchači mohou jen doufat, že se král blues co nevidět opět ukáže.