08.08.2013 19:30

Roger Waters The Wall: Hudebně-filmový klenot přijel do Prahy Doporučeno

Roger Waters, bývalý člen britské kapely Pink Floyd, představil ve středu 7. srpna v pražské O2 Areně svoje velkolepé hudební dílo The Wall. Přivezl s sebou nejmodernější techniku a pro diváky připravil nezapomenutelný zážitek.

Kvůli zpožděným kamiónům s technikou a následným zkouškám byly brány do O2 Areny otevřeny až po půl deváté. Prostranství před stadiónem se proto z velké části zaplnilo. Panovalo ale krásné počasí, fanoušci se mohli občerstvit, a tak čekání nebylo příliš dlouhé. Na koncert dorazilo i mnoho cizinců. Byla slyšet angličtina, němčina, francouzština i další jazyky.

Při vstupu do haly ihned zapůsobila rozestavěná zeď o délce celé zadní strany arény. Nad ní, uprostřed pódia, se pak tyčilo známé kruhové promítací plátno, které se poprvé objevilo na koncertech v roce 1974. Osm velkých reproduktorových soustav zavěšených kolem dokola celé haly pak dávalo tušit, že se přítomní mohou těšit na speciální zvukové efekty. Patnáct projektorů a připravené letadlo pod stropem zase to, že vizuální zážitek rozhodně bude stát za to.

Sledujte rock na Facebooku:
 

 

Samotný koncert začal 20 minut před desátou a po celou dobu to byla jedna velká podívaná s úžasným hudebním doprovodem. Roger Waters a jeho tým celý projekt vyšperkovali do posledního detailu. Ať už se jedná o vizuální stránku show nebo tu hudební. Spojením vzniká dílo, kterému nelze co vytknout.

Kvadrofonní zvuk vtáhne do děje a nutí otáčet se za jeho zdrojem. V průběhu show tak můžete slyšet různé výkřiky, zvuky letadel, pochody vojáků, kulometné palby a další efekty. Skvěle tak doplňuje grafiku promítanou na zeď velkoplošnými projektory. Tohle všechno vás zcela vtáhne do děje.

Autorovo okénko: Velmi mě zaujalo, jak skvěle mají vyřešené promítání obrazu na zeď. Grafika byla totiž promítána pouze na již zastavěnou plochu. Pokaždé, když pódiový technik přidal další cihlu, během vteřiny se zobrazovací plocha o právě přidanou cihlu rozšířila. Právě tyto nové technologie, kdy lze promítat na vybranou část plochy, umožnily využít celou zeď jako promítací plátno.

Waters se po písni Another Brick in the Wall Part 2 ujal slova a v češtině, i přes problémy s výslovností, pozdravil diváky, poděkoval místnímu dětskému sboru a věnoval koncert Jeanu Charlesovi de Menezesovi, který byl zabit v Londýně kvůli tomu, že byl omylem označen jako uprchlík zapojený do bombového útoku. Zahrál pro něj i přidanou novou píseň.

Čtěte také: The Australian Pink FLoyd Show přivezli do Prahy hypnotizující podívanou

Celou desku The Wall Waters odehrál za doprovodu skvělých hudebníků, vokalistů a sboru. Vybral si je výtečně. Party, které zpívá Gilmour, bravurně zvládl Robbie Wyckoff a kytarová sóla pak dovedl k dokonalosti Dave Kilminster. Dalším členem kapely byli diváci, kteří si show náramně užívali.

Koncert byl také plný rekvizit, kdy nechyběl přísný učitel, starostlivá matka, letadlo, které přeletělo z jedné strany arény na pódium, narazilo do zdi a skončilo v plamenech nebo velké, černé, dálkově řízené prase, které létalo divákům nad hlavami.

Grafika promítaná na zeď je dalším skvostem, který měli diváci možnost vidět. Nové 2D a 3D animace spojené s těmi od výtvarníka Geralda Scarfa, které byly použity ve filmu The Wall z roku 1982, působily velmi emotivně. Pochodující kladiva, letadla shazující bomby se symboly komunismu a kapitalismu, Roger Waters vyobrazený jako Hitler. Často byly také na zeď promítány fotografie padlých vojáků a obětí teroristických útoků.

 

 

Závěrečný zasloužený potlesk ve stoje jen podtrhl bezchybný koncert, z kterého všichni fanoušci odcházeli nadšeni. Devětašedesátiletý Roger Waters zaslouží velkou poklonu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.